logo Silvarium tisk

{mosimage}

V průběhu tohoto týdne bude na organizačních jednotkách Lesů České republiky dokončena identifikace větrné kalamity. Lesy ČR pokračují v odstraňovacích pracích
v nejvíce postižených oblastech. Zejména se jedná o zpřístupňování lesních cest, přístupu k lesním objektům, opravy oploceném u obor a o značení rizikových oblastí, které jsou pro veřejnost životu nebezpečné.

Dozorčí rada Lesů ČR na svém zasedání dne 24. ledna 2007 vzala na vědomí informaci Generálního ředitele Lesů ČR k aktuální situaci v souvislosti s kalamitou.
S dosavadním postupem vedení Lesů ČR dozorčí rada souhlasí. Lesy ČR hospodaří ve vlastní režii pouze na cca 7% spravovaného území, a to prostřednictvím vlastních organizačních jednotek – 5 lesních závodů. U dvou z nich (LZ Boubín a LZ Dobříš) přesahuje kalamita jejich běžný roční objem těžby.

„Vedení Lesů ČR dnes vydalo pokyny na jednotlivé krajské inspektoráty a lesní správy, které obsahují popis postupu intenzivní likvidace kalamity. Jedná se především o nutnost rychlého uzavření smluvních vztahů na jednotlivých kalamitních jednotkách, přičemž prioritou těchto jednacích řízení je rychlost, maximální využití disponibilních kapacit a ochrana lesů,“ říká Ing. František Koníček, generální ředitel Lesů ČR. „V území postižených kalamitou by se těžební práce na základě takto uzavřených smluv měly naplno rozběhnout co nejdříve,“ upřesňuje Ing. Koníček.

V průběhu tohoto týdne bude na organizačních jednotkách Lesů ČR dokončena identifikace kalamity a její prostorové rozdělení do technologických kalamitních bloků, které umožní bezprostřední zadání prací a zahájení činnosti podnikatelských subjektů. První práce budou zadány formou zakázek malého rozsahu. „S ohledem na rozsah kalamity je potřeba zahájit práce bezodkladně, neboť počasí se může dále zhoršit,“ říká Ing. Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.

Opatření v rámci nouzového stavu

Zákaz vstupu do lesů v postižených oblastech je ve prospěch potencionálních návštěvníků lesa, protože těm hrozí ujma na zdraví, čí na životě. Po přívalech sněhu je riziko několikanásobně vyšší. Lesní stráž může případně uložit pokutu, ale bude spíše varovat před ohrožením života a domlouvat osobám, které by se po lesích pohybovaly. Pokud bude někdo chycen při krádeži, nebo rabování, kromě postihu za krádež mu samozřejmě tato pokuta bude uložena.

Bc. Tomáš Vyšohlíd
tiskový mluvčí

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě