logo Silvarium tisk
Název: Lesy dál tají peníze pro manažery
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 30.03.2007
Autor: (tva)
Rubrika: EkonomikaPraha - Vedení státního podniku Lesy České republiky včera opět odmítlo zveřejnit, kolik peněz dostanou jako dárek na rozloučenou odcházející manažeři.
    MF DNES se na výši zlatých padáků pro bývalého ředitele Františka Koníčka a jeho nejbližší pracovníky ptá marně od poloviny února.
    Šéfové Lesů ČR za tu dobu poskytli několik protichůdných odpovědí. Několikrát dokonce uvedli, že odcházející manažeři nedostanou kromě obyčejného platu vůbec nic. Až tento týden pověřený ředitel podniku Jiří Holický přiznal, že ve skutečnosti mají Koníček a další tři odcházející manažeři nárok na lukrativní odchodné.
    Za to, že nebudou další rok pracovat v oboru, budou dvanáct měsíců dostávat 1,5násobek své dosavadní průměrné mzdy. Lesy ČR však odmítají prozradit, o jak vysoké částky jde. Bývalý poslanec ČSSD František Koníček řídil podnik deset měsíců. Přitom v lesnictví nikdy předtím nepracoval.
    Šéfové státních lesů tvrdí, že výše milionových odchodných je osobní údaj a jeho zveřejněním by porušili zákon. Odmítli zveřejnit i souhrnnou částku vyplaceného odchodného. Podle Oldřicha Kužílka, experta na zákon o svobodném přístupu k informacím, ale nejspíš Lesy ČR zákon porušují právě tím, že informace tají. "V žádném případě nejde o chráněný osobní údaj, a to z několika důvodů. Například proto, že jde o čelné představitele veřejné instituce placené z veřejných peněz," říká Kužílek.

 Nechce, neví, neřekne

"Hromadnou částku nechce vedoucí personálního oddělení sdělit nejen proto, že ji nezná, ale hlavně proto, že mu to nedovoluje zákon. Zákon by porušil i v tom případě, že by sdělil celkovou částku, ze které se dá dovodit měsíční příjem jednotlivých členů vedení, protože jejich počet je všeobecně znám. Celkovou částku nezná, a to z toho důvodu, že peněžité plnění z konkurenční doložky je placeno průměrnou mzdou. U každého z nich to bude jiné. Budoucí čas uvádím, protože k plnění teprve dojde po uplynutí výpovědní lhůty."
    Mluvčí státního podniku Lesy České republiky Tomáš Vyšohlíd

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě