Název: Lesy dál tají peníze pro manažery
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 30.03.2007
Autor: (tva)
Rubrika: Ekonomika
Praha - Vedení státního podniku Lesy České republiky včera opět odmítlo zveřejnit, kolik peněz dostanou jako dárek na rozloučenou odcházející manažeři.
MF DNES se na výši zlatých padáků pro bývalého ředitele Františka Koníčka a jeho nejbližší pracovníky ptá marně od poloviny února.
Šéfové Lesů ČR za tu dobu poskytli několik protichůdných odpovědí. Několikrát dokonce uvedli, že odcházející manažeři nedostanou kromě obyčejného platu vůbec nic. Až tento týden pověřený ředitel podniku Jiří Holický přiznal, že ve skutečnosti mají Koníček a další tři odcházející manažeři nárok na lukrativní odchodné.
Za to, že nebudou další rok pracovat v oboru, budou dvanáct měsíců dostávat 1,5násobek své dosavadní průměrné mzdy. Lesy ČR však odmítají prozradit, o jak vysoké částky jde. Bývalý poslanec ČSSD František Koníček řídil podnik deset měsíců. Přitom v lesnictví nikdy předtím nepracoval.
Šéfové státních lesů tvrdí, že výše milionových odchodných je osobní údaj a jeho zveřejněním by porušili zákon. Odmítli zveřejnit i souhrnnou částku vyplaceného odchodného. Podle Oldřicha Kužílka, experta na zákon o svobodném přístupu k informacím, ale nejspíš Lesy ČR zákon porušují právě tím, že informace tají. "V žádném případě nejde o chráněný osobní údaj, a to z několika důvodů. Například proto, že jde o čelné představitele veřejné instituce placené z veřejných peněz," říká Kužílek.
Nechce, neví, neřekne
"Hromadnou částku nechce vedoucí personálního oddělení sdělit nejen proto, že ji nezná, ale hlavně proto, že mu to nedovoluje zákon. Zákon by porušil i v tom případě, že by sdělil celkovou částku, ze které se dá dovodit měsíční příjem jednotlivých členů vedení, protože jejich počet je všeobecně znám. Celkovou částku nezná, a to z toho důvodu, že peněžité plnění z konkurenční doložky je placeno průměrnou mzdou. U každého z nich to bude jiné. Budoucí čas uvádím, protože k plnění teprve dojde po uplynutí výpovědní lhůty."
Mluvčí státního podniku Lesy České republiky Tomáš Vyšohlíd
Monitoring médií
- úterý 17. březen 2026
- TZ k prohlášení ČMMJ a Myslivecké komise Agrární komory ČR o regulaci predátorů (TZ ČSOP, ASZ ČR, PSB)
- V CHKO Šumava pracuje 17 zaměstnanců, analýza ukáže, zda se bude stav snižovat (ČTK)
- Ministerstvo uspělo se stížností ve sporu kvůli kůrovcové výjimce v Jeseníkách (ČTK)
- Loni jsme vysadili přes 290 tisíc sazenic lesních dřevin a to především na nových původně nelesních plochách. Při zakládání nových lesů jsme opět zapojili i školy (lesypraha.cz)
- Krajinu po kůrovcové kalamitě pomáhají zalesnit místní spolky, dostávají za to peníze na činnost (irozhlas.cz)
- Lidé vrátí vánoční jedličky do lesa, pak se mohou vydat na prohlídku Arboreta Křtiny (ldf.mendelu.cz)
- pondělí 16. březen 2026
- Hasiči likvidovali u obce Návsí rozsáhlý požár lesa, plameny zasáhly 30 hektarů (ČTK)
- Hasiči u Rajnochovic likvidovali lesní požár, zásah komplikoval silný vítr (ČTK)
- Rozsáhlé kácení v Panském lese u Proboštova některé lidi zaskočilo. Podle lesníků jde o ozdravnou těžbu (ČRo - sever.cz)
- „Je to katastrofa, jmelí už napadá skoro vše“ (Mladá fronta DNES)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA první výsledky po Iránské ropné krizi ... -
VÚLHM: Javor klen může přispět k pestřejší druhové skladbě lesů
, Včera" Produkčním cílem pěstování javoru klenu jsou jednotlivé stromy s ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 3 dnyTohle je jen asi padesátý přepis závěru hodnocení ruského ministerstva ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 3 dnyA jarní Jánošící ... -
Ředitel KRNAP Robin Böhnisch končí, odvolán po dohodě s ministrem Červeným
, Před 3 dnyZelení parazité se nám pěkně pochválili navzájem. -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 3 dnyUž i Silvarium jede pecka články(na Rusko je třeba plivnout). UA služba ... -
Únorová Lesnická práce: o nejúspěšnějším lesníku-sportovci a nová rubrika Očima dvou generací
, Před 5 dnyDocela zajímavý, jak to maj vychytaný s dubem obecňáci v Babiné na ...













