Kraslicko – Staré pneumatiky, plastové lahve, ale dokonce i vysloužilé lednice či počítače se povalují v lesích na Kraslicku. Hromady odpadků se lesníci snaží dostat z přírody pryč. Lesy ČR k tomu využívají nezaměstnané, kteří se rozhodli využít nabídku vykonávat v lesích veřejně prospěšné práce.
Jedním z posledních úseků, kam se skupina lidí vydala čistit lesy, je okolí silnice z Kraslic ve směru na Luby. Sami se zřejmě nestačili divit, když v lesích nalezli pohozenou elektroniku, staré boty, množství pneumatik a nespočet PET lahví. „Bylo toho víc jak hub," řekl Deníku jeden z nezaměstnaných.
Ten společně s dalšími pracanty stahuje odpad k okrajům lesa, aby pak mohla specializovaná firma odpad odvozit. Hromádky odpadu u silnic ale znepokojily část veřejnosti. Měla za to, že tam kdosi tvoří černé skládky. „Jezdím do Lubů pravidelně a měl jsem obavy, že řidiči se tu zbavují odpadu a vyhazují ho k lesům. To mě znepokojilo. Nakonec jsem se ale dozvěděl, že lesníci čistí lesy, tak jsem si oddechl," řekl šofér Patrik Thomas. Kraslická radnice dokonce přijala i oznámení, kdy lidi měli obavy z tvorby černých skládek v blízkosti lesů.
„Jeden takový případ jsme zaznamenali," řekl starosta Kraslic Roman Kotilínek. Město pak na svých stránkách veřejnost informovalo, že se nejedná o černé skládky, nýbrž o úklid lesa.
Státní podnik nabídl letos pracovní místo více než 400 uchazečů o zaměstnání na úřadech práce. Této možnosti podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové využilo 170.
Lidé provádějí například jednoduché opravy, udržují lesní cesty, altány a odpočinková místa, čistí lesy a příkopy od odpadků, likvidují černé skládky a věnují se pomocným činnostem. Největší zájem o sociální program Lesů ČR projevují lidé v severočeských regionech. „Loni jsme tento model vyzkoušeli právě i v Krušných horách, letos v celé republice. Sezónní práce skončí v říjnu. Pak vyhodnotíme výsledky a rádi bychom v daném režimu pokračovali i v dalších letech," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Podotkl, že cílem je zaměstnat pracovní síly, které neuspěly na trhu práce a mohou v sezóně pomoci s činnostmi, na které by lesníci neměli čas. Státní podnik Lesy ČR chce do roku 2019 takto zaměstnat až 500 lidí.
Lesy moří tuny odpadu. Pneumatiky, lahve, ledničky... (Chebský deník)
Monitoring médií
- čtvrtek 26. březen 2026
- Dozorčí radu SZIF nově povede Marie Pošarová (SPD), zvolila ji Sněmovna (ČTK)
- Vláda šetří na péči o životní prostředí. Má přednost ochrana přírody, nebo zájmy podnikatelů? (ČRo - plus.cz)
- Lesní požár na Jihlavsku dnes způsobil škodu asi pět milionů korun (ČTK)
- Plzeňští lesníci označují habitatové stromy. Pomáhají biodiverzitě a umožňují život dalším druhům (irozhlas.cz)
- Na okraji Trutnova hořel les, příčinou požáru byla nedbalost při pálení klestí (ČTK)
- Šumava bývala „továrnou na dřevo“, dnes v národním parku kácejí hlavně bobři (ekonews.cz)
- Sobotní úklid Česka podpoří i sběr starých mobilů (enviweb.cz)
- Německo chce splnit klimatické cíle mimo jiné pomocí 2000 větrných elektráren (ČTK)
- středa 25. březen 2026
- Den otevřených lesů SVOL slaví pátý ročník. Lesníci zvou veřejnost do svých lesů už 23. května (TZ SVOL)
- Online workshop zaměřený na adaptaci lesních ekosystémů na změnu klimatu (vulhm.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, VčeraCena dřeva je dost slušná, možná půjde nahoru, narozdíl od cen za práci ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 2 dnyTakhle to tam vypadá leckdes - a to tam maj kalamitu, jako dlouho ... -
Rozhovor: Válka zásadně komplikuje lesní hospodaření na Ukrajině, přesto sektor funguje efektivněji než na počátku konfliktu
, Před 2 dny"Hlavní příčinou korupce před provedením reformy byl netransparentní ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 2 dnyNechte si zdát, že dřevo zdraží. Letošní zisky jsou prostě už v troubě. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 3 dnyA malé srovnání s obchodníky z doby lidového hospodářství / proto státní ... -
Miletín vysadil stovky stromů, novinkou jsou cedry. Mají zvládnout sucho i mráz (jicinsky.denik.cz)
, Před 6 dnyJó, cedr... Dobře prodejné, kvalitní dříví, v Němcích už viditelné i ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA první výsledky po Iránské ropné krizi ...













