logo Silvarium tisk

Název: Letiště se mění v nebezpečné místo
Zdroj: Pardubický deník
Datum: 04.04.2007
Autor: Eva Vlastníková, Lenka Jarolímková
Rubrika: Od sousedů

Ralsko - Záchranáři zasahují na hradčanském letišti ve vojenském prostoru Ralsko u Mimoně už pravidelně. I o minulém víkendu se letištní plocha změnila na závodiště bez pravidel. Bruslařka s těžkými zraněními skončila v liberecké nemocnici.
Svědkem nedělní nehody byl Jaroslav Sluka. Mladou ženu na bruslích zezadu doslova sestřelil automobil. "Ležela na břiše, byla strašně potlučená, měla zlomeniny končetin, poranění v obličeji a byla při vědomí. Snažil
jsem se s ní komunikovat," svěřil se s děsivým zážitkem očitý svědek Jaroslav Sluka, který pracuje na pile přímo u dráhy.
Pro zraněnou ženu přiletěl vrtulník letecké záchranné služby, který ji transportoval do nemocnice v Liberci. "Byla ve strašném stavu a naprosto zbytečně," komentoval Jaroslav Sluka.
Uzavření letiště před samozvanými závodníky si přejí snad všichni. Velmi rozhořčený je ředitel mimoňské divize Vojenských lesů a statků Jiří Janota. "Jednoznačně si přejeme, aby se letiště zcela uzavřelo a to především pro motoristy, kteří se pohybují i mimo komunikace, v lese, kde poškozují faunu i floru," řekl.
"Kolik lidí tam musí zemřít nebo se zranit, než odpovědní začnou hledat řešení?" ptá se Jiří Janota. Dodává, že samozřejmě respektují podnikání na letišti, ale dvě těžká zranění během dvou víkendů a poničené lesy jej nenechávají klidným.
"Jelikož se nejedná o veřejnou komunikaci, nevztahuje se na tato místa zákon.
Prostor by měl zajistit především jeho majitel," řekl Milan Bradáč z Policie ČR v České Lípě. "Co se na letišti děje, nám není lhostejné, ale mámeomezené možnosti."
"V tomto případě nemůžeme bohužel nic udělat. Věc hodláme projednávat s majitelem pozemku, kterým je v této chvíli stát zastoupený organizační složkou Privum," uvedl velitel městské police Ralsko Oto Váradi.
"Letiště mají pronajaté jen piloti, ale ti raději často nevzlétnou, protože mají strach," podotkl starosta Ralska Jindřich Šolc s tím, že vyzve vlastníky k řešení.

Foto - Dráha letiště v lesích pod Ralskem láká "rádobyzávodníky", ale i cykloturisty či bruslaře, jejichž kolize mohou končit tragicky.
Foto - Deník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě