logo Silvarium tisk
Zdroj: Českokrumlovský deník
Autor: ZDENĚK ZAJÍČEK
Rubrika: Zpravodajství českokrumlovska

Českokrumlovská dceřiná společnost zvládla jak letošní nadbytek dřeva na republikovém trhu, tak i kůrovce.

Český Krumlov/Valná hromada Lesů města Český Krumlov mohla na počátku tohoto týdne konstatovat uspokojení z hospodaření této nejmenší dceřiné společnosti města.
"Plánovaný výsledek hospodaření této společnosti byl na letošní rok schválen ve výši 1,81 milionu korun," konstatoval včera starosta města Luboš Jedlička. "Lesy se k tomu postavily tak dobře, že už v současné době je tento výsledek splněn a dokonce i překročen." Město má podle starosty jak hodnotné pozemky, tak hodnotný lesní porost nejen ve svém okolí, ale i mezi Přední Výtoní a Lipenskou hrází. Přínos tohoto hospodářství vidí vedení města mimo jiné i v plánovaném a regulovaném odprodeji vytěženého dřeva.

Ředitel firmy Bedřich Navrátil při jednání valné hromady víceméně navázal na výjezdní zasedání rady města, které v prvních zářijových dnech proběhlo doslova v lese jako takovém. Tam radě dokumentoval postup při ochraně stromů před škůdci, kteří se městským lesům nevyhnuli ani v tomto roce. Největší problémy letos ovšem byly s odbytem vytěženého dřeva. To ale byla záležitost celorepubliková. Za ní stojí především polomy, které přinesl nejenom orkán Kyrill.

"To, jaké škody jsme odhadli po Kyrillovi, byla jedna věc, ale během roku nám v těchto poškozených porostech popadaly další stromy prakticky kdykoliv, kdy vál nějaký silnější vítr," upřesnil včera ředitel Lesů Bedřich Navrátil.
V konečném důsledku tato všeobecná situace znamenala celorepublikový nadbytek dřevní hmoty na trhu.
"Odbyt se zpožďoval, takže se nám během srpna do dřeva začal pouštět kůrovec a také cena byla na trhu jiná, než za normálního stavu," okomentoval nejpalčivější část roku ředitel Navrátil.

Důležitou záležitostí bude do budoucna i scelení některých lesních pozemků města. Valná hromada pověřila Navrátila i dalšími kroky právě v této problematice.

Díky velmi dobrým výsledkům hospodaření si pořídí firma nový terénní automobil. Ten starý už má leccos odslouženo a Lesy jej vymění během tohoto měsíce. "Na základě výběrového řízení jsme se rozhodli pro cenově nejlevnější nabídku a tou bude toyota," dodal Navrátil.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě