logo Silvarium tisk

Liberec kvůli chystané úpravě okolí přehrady Harcov pokácí do konce března 71 stromů a náletových dřevin. Odstraní je od promenádní nábřežní cesty a v místě plánovaného schodiště u Zvolenské ulice. Jsou buď ve špatném stavu nebo brání revitalizaci, radnice místo nich na jinýmch místech u přehrady vysadí nové. Novináře dnes o tom informoval náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj).

Okolí přehrady se řadí mezi nejcennější zelené plochy ve městě, jde i oblíbené místo pro vycházky či rekreační běhání. Úpravy této lokality město chystá v návaznosti na opravu přehrady, kterou Povodí Labe zahájilo předloni na podzim. Kvůli rekonstrukci hráze, pravobřežní zdi a odbahnění dna za 388 milionů korun bez daně zůstane přehrada vypuštěná až do léta 2025.

Změn by do té doby mělo doznat i její okolí, které patří městu. Náklady na úpravy odhaduje radnice na 45 milionů korun a podle Janďourka nyní připravují vypsání zakázky na dodavatele. Obnovy by se měla dočkat promenádní cesta i pláž. Přibudou vstupy do vody, herní prvky pro děti i dospělé, nové budou lavičky, veřejné osvětlení či odpadkové koše. Upravit chce město i přístup od rušné křižovatky ulic Zvolenská a Svobody. „Na konci, u Bílého mlýna, se vytvoří nové přemostění, nové bezbariérové spojení se Zvolenskou ulicí," uvedl Janďourek. Cílem uprav je také usnadnit přístup k přehradě od čtvrti Králův háj, v prudkém svahu přibude schodiště.

Stromy je podle náměstka potřeba pokácet právě v místě tohoto budoucího schodiště a také podél promenádní cesty, aby ji bylo možné lépe odvodnit a netvořilo se na ní bahno jako dosud. Radnice za kácení zaplatí přes 400.000 korun. Souhlas s odstraněním stromů od orgánů ochrany přírody ale dostalo město jen pod podmínkou nové výsadby. Janďourek řekl, že nové stromy vysadí u pláže. „A pak bude část vysazena u toho původního starého náhonu, co je u Bílého mlýna," dodal.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě