Litvínov – Před pár měsíci se z Czedikova glorietu při jeho slavnostním předání veřejnosti radovaly davy. Už tehdy se však zmiňovaly obavy z toho, zda nebude obětí vandalismu. Ukázalo se, že byly opodstatněné. Lesy ČR, které vyhlídku obnovily, chtějí znovu vše opravit.
U Czedikova glorietu na Studničním vrchu v současné době chybí informační tabule. Do bezpečí ji odnesli dobrovolníci, kteří ji našli ležet na zemi. Vylomení může mít dvě příčiny. „Mohli to udělat vandalové, ale také silný vítr," řekla Mosteckému deníku Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR. Podnik chce v létě nebo na podzim tabuli opravit a vrátit na místo.
Další negativní změny v lokalitě má neoddiskutovatelně na svědomí člověk. Altán je pořezaný a popsaný. „Necháme ho obrousit a nalakovat. Snad se poté někdo takzvaně chytí za nos," doplnila Eva Jouklová. Kromě vandalů si místo vyhlédli i bezdomovci. Uvyhlídky je ohniště i hromada nedopalků a odpadky. Lesy ČR plánují zvýšení monitoringu lokality, tedy častější dohled svých zaměstnanců.
Vandalové už se podepsali také na nedalekém Studničním pramenu, který byl zrekonstruovaný jen pár měsíců před vyhlídkou. Tabule s popisem místa je počmáraná. Někdo ulomil dvě části u kohoutku, z něhož teče voda.
„Trápí nás to a moc mrzí. Bohužel, nevíme, kde to dělá. Jediná obrana je dobrá výchova lidí," řekl k aktuální podobě Studničního pramene i Czedikova glorietu místostarosta Litvínova Milan Šťovíček s tím, že městská policie dostala pokyn, aby okolí vyhlídky a pramene více kontrolovala.
Lidé ničí vyhlídku (Mostecký deník)
Monitoring médií
- čtvrtek 26. březen 2026
- Dozorčí radu SZIF nově povede Marie Pošarová (SPD), zvolila ji Sněmovna (ČTK)
- Vláda šetří na péči o životní prostředí. Má přednost ochrana přírody, nebo zájmy podnikatelů? (ČRo - plus.cz)
- Lesní požár na Jihlavsku dnes způsobil škodu asi pět milionů korun (ČTK)
- Plzeňští lesníci označují habitatové stromy. Pomáhají biodiverzitě a umožňují život dalším druhům (irozhlas.cz)
- Na okraji Trutnova hořel les, příčinou požáru byla nedbalost při pálení klestí (ČTK)
- Šumava bývala „továrnou na dřevo“, dnes v národním parku kácejí hlavně bobři (ekonews.cz)
- Sobotní úklid Česka podpoří i sběr starých mobilů (enviweb.cz)
- Německo chce splnit klimatické cíle mimo jiné pomocí 2000 větrných elektráren (ČTK)
- středa 25. březen 2026
- Den otevřených lesů SVOL slaví pátý ročník. Lesníci zvou veřejnost do svých lesů už 23. května (TZ SVOL)
- Online workshop zaměřený na adaptaci lesních ekosystémů na změnu klimatu (vulhm.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, VčeraCena dřeva je dost slušná, možná půjde nahoru, narozdíl od cen za práci ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 2 dnyTakhle to tam vypadá leckdes - a to tam maj kalamitu, jako dlouho ... -
Rozhovor: Válka zásadně komplikuje lesní hospodaření na Ukrajině, přesto sektor funguje efektivněji než na počátku konfliktu
, Před 2 dny"Hlavní příčinou korupce před provedením reformy byl netransparentní ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 2 dnyNechte si zdát, že dřevo zdraží. Letošní zisky jsou prostě už v troubě. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 3 dnyA malé srovnání s obchodníky z doby lidového hospodářství / proto státní ... -
Miletín vysadil stovky stromů, novinkou jsou cedry. Mají zvládnout sucho i mráz (jicinsky.denik.cz)
, Před 1 týdnemJó, cedr... Dobře prodejné, kvalitní dříví, v Němcích už viditelné i ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA první výsledky po Iránské ropné krizi ...













