logo Silvarium tisk
Název: Lidé z Rejvízu odmítají ptačí rezervaci
Zdroj: Olomoucký deník
Datum: 10.08.2007
Autor: (dk)
Rubrika: Můj kraj


Rejvíz/Peticí bojují proti ptačí rezervaci obyvatelé Rejvízu na Jesenicku. Kvůli chřástalu polnímu totiž ochranáři začlenili celou turistickou oblast do evropského programu Natura 2000. Jenže Rejvíz se kvůli striktním pravidlům, podle nichž mohou lidé posekat louky až po patnáctém srpnu, ztrácí ve vysoké trávě, plevelu a zažívá nájezdy bodavého hmyzu a lesní zvěře. "Požadujeme návrat k tradičnímu způsobu hospodaření na rejvízských loukách, tedy dvojí senoseč s termínem prvního kosení nejpozději v první polovině července. Současně žádáme o zrušení regulace, která kosení posouvají až na polovinu srpna," prohlásil předseda Spolku pro obnovu Rejvízu Stanislav Turek. Petici posílají aktivisté vedení Olomouckého kraje, ministerstvu životního prostředí a na vědomí ji dávají i Správě Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Městskému úřadu ve Zlatých Horách, pod které Rejvíz spadá. Rezervaci považují obyvatelé Rejvízu za zbytečnou. Chřástal i další vzácní živočichové a rostliny zde žili ve vzájemné shodě odnepaměti. Nyní lidé musejí čelit problémům. Přerostlá tráva, která roste do výšky půldruhého metru, je zdrojem alergenů. Daří se v ní i obtížnému hmyzu, zejména agresivní mochničky dávají místním i návštěvníkům pořádně do těla. Přitom Rejvíz staví především na turistickém ruchu. "Když k nám přijedou turisté z města nadýchat se čerstvého vzduchu a odpočinout si od smogu, přijdou do prostředí, kde jsou obklopení trávou, která nahoře zasychá a dole zahnívá. Nehodí se ani na seno, a tak si je lidé musí pro dobytek přivážet odjinud," přiblížil situaci osadník Josef Halamíček. Podobně jako ostatní těžko nese, že léta šlechtěné zahrádky zaplavuje plevel. Vysoké suché trávy, která obklopuje celou osadu, se zdejší obyvatelé obávají i kvůli možnému požáru. Na Rejvízu hodně fouká, takže stačí jiskra a hasiči tu prakticky nemají co zachraňovat. "Většina domů a chat je postavených ze dřeva. Kdyby začalo hořet, zmizí celá vesnická památková zóna," obává se Turek. "Je to pro mě nová informace. Budeme muset situaci řešit," řekl k˙aktivitě obyvatel Rejvízu šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar. Ptačí rezervace je na Rejvízu už třetím rokem. Chřástal polní je malý pták, který je zejména v západní Evropě rychle na ústupu. "Souvisí to zejména s intenzivním zemědělstvím. Vyhovují mu louky v podhorských oblastech a pozdní kosení," řekl Halfar.

Foto - PŘEROSTLA. V ptačí rezervaci mohou osadníci Rejvízu kosit trávu až v polovině srpna.

Foto - Josef Halamíček

(dk)Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě