1.11.2008
MILAN KILIÁN
Firma pracující pro ČEZ pokácela Josefu Tauchenovi bez jeho vědomí některé stromy, škodu mu ale uhradit nechce
Rabí/ „Když jsem to viděl, tak jsem myslel, že mě raní mrtvice,” tak okomentoval Josef Tauchen z Rabí okamžik, kdy zjistil, že mu firma pracující pro ČEZ vykácela bez jeho vědomí část lesa. Tauchen žádá náhradu škody, ale Antonín Kirpal, jehož lidé stromy káceli, i společnost ČEZ tvrdí, že vše bylo v souladu s zákonem.
Rozšířený průsek
„V září jsme dostali výzvu k odstranění a okleštění stromoví ohrožujícího venkovní vedení, kterou nám zaslal Antonín Kirpal, služby v lesnictví Čachrov. Měli jsme tak učinit do 30. září. S výzvou, na níž byl znak ČEZu, přišla i dohoda o odstranění a okleštění stromoví. My jsme na výzvu ani dohodu nereagovali, ale zaslali jsme e-mail, že si to v termínu uděláme, a také jsme si to udělali,” popisuje začátek Tauchen. Ten proto pod vedením odstranil stromy v šíři čtyři metry po celé délce a věc považoval za skončenou. Proto ho šokovalo, když zjistil, že bez jeho vědomí vykácela Kirpalova firma další kus lesa. „Průsek byl bez našeho vědomí rozšířen na 15,3 metru v délce 34,7 metru. Přesto jsem se snažil dohodnout a vyvolal jsem jednání, kterého se kromě mě zúčastnil i Antonín Kirpal a zástupce společnosti ČEZ pan Kirchner. Jenže jsme se na ničem nedohodli. To, co mi pan Kirpal nabídl jako kompenzaci, považuji za nedostatečné,” prohlásil Tauchen.
Nic nezaplatíme
Majitel lesa se ale zřejmě odškodnění hned tak nedočká. „Naši lidé tam přišli až po uplynutí dané lhůty a nijak nepochybili, když porost vykáceli. Jediné, co uznávám, je, že jsem se s ním měl předem dohodnout, i když jeho porost by to stejně nezachránilo,” řekl Deníku Kirpal a dodal: „Nabídl jsem mu dokonce palivové dřevo, jenže on chtěl tolik, až mi to přišlo nefér. Chtěl tolik dřeva, že bych ho musel přivézt kamionem.” Zamítavě se k Tauchenově žádosti staví i ČEZ. „Podle zákona musí majitel dodržovat průjezdný čtyřmetrový pruh pod vedením. Nicméně zákon dále hovoří o ochranném pásmu, ve kterém nesmí růst porosty vyšší než tři metry. Ochranným pásmem se rozumí vzdálenost sedm metrů od krajního vodiče vedení,” tvrdí mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová. Dodává, že společnost SEG, která pro ČEZ v západních Čechách zajišťuje prostřednictvím svých dodavatelů jednání s majiteli pozemků a vyřizuje další náležitosti, také o náhradě škody neuvažuje. „S ohledem na průběh komunikace s panem Tauchenem to znamená včasné odeslání Výzvy k odstranění stromoví s termínem, který uplynul ke dni 30. 9., a s ohledem na dodržení postupu podle Rámcové smlouvy mezi SEG, s.r.o., a provozovatelem DS (distribuční soustava) neuvažuje SEG, s.r.o., o náhradě za smýcenou vegetaci, která na místě rostla v rozporu s energetickým zákonem,” dodala Jírovcová.
Obrátí se na policii
Tauchen však trvá na tom, že část jeho dvanáctiletého lesa byla pokácena v rozporu se zákonem. „Je rok 2008 a není možné, aby firma bez vědomí majitele vstoupila na jeho pozemek a kácela tam. Přišel jsem o duby, smrky a několik borovic. Pokud se nedohodneme, nechám si škodu odhadnout a budu za ni požadovat odpovídající náhradu. Deset kubíků dřeva, které mi pan Kirpal nabídl, nepovažuji za dostatečné. V krajním případě podám trestní oznámení,” dodal Tauchen. Je jedním z mála, kteří se rozhodli energetickému gigantovi postavit. „Podobné případy registruje společnost SEG jen výjimečně. Jde o jednotlivé případy ročně, doposud jsme neregistrovali oprávněnou stížnost,” uvedla na dotaz Deníku Jírovcová. Fotografie a video z místa kácení najdete na www.klatovsky.denik.cz.
Monitoring médií
- pátek 5. prosinec 2025
- Univerzity za klima budou v úterý protestovat proti Motoristům na MŽP (ČTK)
- Různorodý les kopíruje koloběh lidského života. Starší generaci nahrazují mladší ročníky, dokazují čeští vědci (irozhlas.cz)
- Bavorské stojící mrtvé dřevo pomůže růstu vzácných druhů hub (prachaticky.denik.cz)
- Už druhé významné bavorské ocenění obdržel ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený (plzenskadrbna.cz)
- Nasavrky vysadily nový sad kaštanovníků, mají strom ve znaku (ČTK)
- V karvinském parku vzniká ovocný sad, má pomoci zmírnit šíření jmelí (ČTK)
- čtvrtek 4. prosinec 2025
- Informace celní správy k certifikátům TARIC při dovozu, nebo vývozu produktů EUDR (nli.gov.cz)
- Nová digitální služba Ponsse přináší revoluci v monitorování emisí při těžbě dřeva (TZ Ponsse)
- IKEA kupuje desítky tisíc hektarů lesa (echoprime.cz)
- Symbol adventu, ale hrozba pro stromy. Na Frýdlantsku je zvýšený výskyt jmelí (libereckadrbna.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 4 hodinamiA výsledky jsou tu. https://www.waldverband-ooe.at/fileadmin/user_upload/Ergebnis_5.Nadelholzsubmission_OOE_2025.pdf ... -
Bavorské stojící mrtvé dřevo pomůže růstu vzácných druhů hub (prachaticky.denik.cz)
, Před 5 hodinamiO ten korálovec / není to smrž / jsem na podzim zakopnul na chcíplý ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 5 hodinamiA jedna z praxe. Sleduju porost lehce přes 40+ 98% SM a trochu listí ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 6 hodinamiNo, a vo tom to právě je .... Matematicky je to prosté - když máte ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraZakmenění silně nad přirozené plné??? Můžete trochu rozvést, slyším ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraTzv.vědci objevili Ameriku,hlavně že tečou miliony přes granty na různé ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraJe tam taková tabulka porovnání měřeného přírůstu slabá / silná probírka. -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraVýsledky ukázaly, že mírné probírky vedly ke zvýšení produkce Zvýšení oproti ...













