logo Silvarium tisk
Název: Majitelé lesů: Vystřílejte zvěř, působí nám obrovské škody
Zdroj: Českobudějovický deník
Datum: 07.08.2007
Autor: DALIBOR DOSTÁL
Rubrika: česká republika


Praha/Přemnožená zvěř působí každoročně obrovské škody v českých lesích, a jejich majitelům dochází trpělivost. Někteří lesníci proto přišli s radikálním návrhem: vystřílet všechnu větší zvěř a ponechat ji pouze v oborách.
"V kritických oblastech doporučuji uzavřít zvěř alespoň na padesát let do obor a z volné přírody ji vyloučit," říká lesník Milan Košulič. Jako kritické oblasti navrhuje vyhlásit všechny lokality, kde mají větší než padesátiprocentní zastoupení smrky. To je však naprostá většina lesů. "Podobné opatření bych samozřejmě přivítal, ale vzhledem k síle myslivecké lobby nevěřím, že by se realizovalo," říká Roman Šimek, člen předsednictva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.

Přemnožená zvěř brání obnově lesa

Lesníci se již léta zlobí na myslivce, že udržují příliš vysoké stavy zvěře. Ta pak brání přirozené obnově porostů. Ztráty, které tak vlastníkům vznikají, odhadují na miliardu korun ročně. Myslivci připouštějí, že majitelé lesů mají na výraznou redukci zvěře nárok. "Zákon o myslivosti říká, že pokud má vlastník vážné důvody, může stavy určitého druhu velice výrazně omezit, popřípadě jeho existenci úplně vyloučit," říká jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka. Podle něj by to však byl nepřiměřeně drastický zásah do české krajiny. "Chceme mít prázdné lesy a pěstovat jenom smrky?" ptá se Kostečka.
Myslivci oponují, že lesníci vysazováním nepřirozených smrkových monokultur narušili rovnováhu v přírodě mnohem více než vysoké stavy zvěře. Proti zavření jelenů, srn a dalších zvířat do obor je i ministerstvo zemědělství. "Vystřílení zvěře není podle nás úplně nejlepší postup, protože nevychází z tradic naší myslivosti. I když tento přístup je běžný mnohde v zahraničí, kde nemají venku v lesích v podstatě žádnou zvěř, ta je pouze v oborách, říká Ondřej Veselý z ministerstva zemědělství. Odborníci proto navrhují kompromis, odstranit z volné přírody tisíce kusů nepůvodní zvěře, jako jsou američtí jeleni wapiti, asijští jeleni sika, mufloni a další cizokrajné druhy, které v minulosti lovci do přírody vypouštěli.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě