Přihlásit

Manažeři Lesů ČR si dopřáli luxusní Audi, krize nekrize (ct24.cz)

m_ilu_ct.jpgVe státní firmě Lesy ČR si nové vedení generálního ředitele Svatopluka Sýkory dovede užít luxusu i v době, kdy podnik plánuje v rozmezí dvou let propustit až 350 zaměstnanců.

Vrcholoví manažeři se tak mohou těšit na sedm luxusních limuzín značky Audi s pohonem čtyř kol v celkové ceně 5,38 milionu korun. Státní podnik nákup zdůvodnil snahou zvýšit bezpečnost svých manažerů.

V článku naleznete také stanovisko podniku LČR. Reportáž České televize naleznete na portálu ČT24.cz.

Tendr navíc proběhl bez výběrového řízení, a to způsobem takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Ten dovoluje oslovit jediného prodejce, obvykle v časové tísni. Lesy ČR to zdůvodňují časově omezenou slevou.

"Byla to přímá nabídka importéra tak, jak to umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek a byla tam sleva 30 procent," odůvodňuje zrychlený nákup mluvčí Lesů ČR Eva Kijonková. Státní lesy na nákup aut Audi nevypsaly žádné výběrové řízení. Postupovaly v jednacím řízení bez uveřejnění. Tedy způsobem, jakým zadávaly zakázky, když hrozilo nebezpečí z prodlení, například při kalamitě. Akční nabídka firmy Import Volkswagen Group trvala podle mluvčí jen týden.

Firma vozy Audi nahradila starší škodovky z roku 2005, které měly jen pohon předních kol a nebyly prý vhodné na cesty mimo asfaltové silnice. "Vozy slouží všem vrcholovým manažerům, tedy i odborným ředitelům, částečně samozřejmě i pro soukromé cesty, a jsou to lidé, kteří měsíčně najedou zhruba 5 000 kilometrů," komentovala vytíženost služebních vozů ve státním podniku jeho mluvčí. Na konci loňského roku koupily Lesy ČR pro generálního ředitele Škodu Superb za více než milion korun.

Lesy ČR: Odkup vozů manažery není veřejná informace 

Vozy Audi Lesy ČR podle mluvčí nahradily také škodovky, které si někteří členové předchozího managementu koupili do osobního vlastnictví. Zda si i nynější manažeři budou moci vozy Audi po ukončení práce pro Lesy ČR odkoupit, Kijonková nekomentovala. Podle ní to není veřejně dostupná informace.

Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, v březnu oznámily, že do dvou let propustí asi desetinu z nynějších 3 500 zaměstnanců. Loni podle předběžných údajů vykázaly hrubý zisk asi 400 milionů korun při tržbách kolem osmi miliard korun. Podnik ročně vytěží v průměru sedm milionů metrů krychlových dřeva. V čele podniku od letošního ledna stojí generální ředitel Svatopluk Sýkora.


Vážení kolegové, 
prosím, opravte si ve zprávě ČTK zavádějící titulek "Lesy ČR koupily luxusní vozy Audi bez řádného výběrového řízení". Lesy ČR nakoupily vozy Audi v řádném řízení tak, jak jim umožňuje zákon, a to za jasných, definovaných podmínek, které zákon stanoví. Zákon definuje jednací řízení bez uveřejnění, které podnik použil, jako legitimní formu, není tedy možné tvrdit, že auta nebyla nakoupena řádným způsobem. Vozidla jsou ve variantě all road, tedy určena i pro náročnější cesty.

Současně připojuji tiskovou zprávu, z níž ČTK vyšla.

Eva Kijonková, mluvčí Lesů ČR


Lesy ČR obměňují vozový park

Hradec Králové, 15. 4. 2009 – Lesy České republiky (Lesy ČR) zahájily nákup vozidel pick-up s pohonem 4x4, na které v minulých měsících úspěšně proběhl tendr. Vítězem otevřeného zadávacího řízení se stal autorizovaný dealer Mitsubishi Motors ČR, firma ESAKO, který za speciální, robustní vozy pro lesní správy nabídl nejnižší cenu. Lesy ČR od vítěze tendru v těchto dnech přebírají prvních 10 vozidel. Navíc minulý týden objednaly další čtyři auta. Všechny vozy jsou nakupovány podle uzavřené čtyřleté rámcové smlouvy, kde se předpokládá, že v součtu může být nakoupeno až 80 vozidel v celkové hodnotě až 50 milionů Kč.

Vedle terénních Mitsubishi L 200 pick-up letos v únoru Lesy ČR, a to v jednacím řízení bez uveřejnění, nakoupily také vozy Audi, rovněž ve verzi 4x4. Vozidla Audi 4x4 byla pořízena za mimořádně výhodnou, výrazně nízkou cenu, se slevou 30 procent. Tato nabídka byla dodavatelem časově omezena. Lesy ČR tedy využily zákonné možnosti a osobní vozy ve zrychleném řízení nakoupily. Dodavatelem byla společnost Import Volkswagen Group, s. r. o. Automobilů Audi bylo letos nakoupeno sedm, další dva vozy stejné značky Lesy ČR vlastní už z minulosti. Tato auta nahradila starší vozy Škoda a jsou určena pro klíčové manažery, kteří cestují po všech organizačních jednotkách, krajských ředitelstvích, lesních správách a správách vodních toků atd. v celé ČR. 

V letošním roce také pokračuje nákup vozů Škoda Fabia Combi z loňského tendru. (Výběrové řízení bylo vyhlášeno 12. 2. 2008). Vítězem zmíněného výběrového řízení se stala firma OKIM, spol. s.r.o. Její osobní automobily Škoda Fabian Combi Ambiente nižší střední třídy N1, které jsou dodávány v provedení se speciálními úpravami pro provoz po lesních cestách, Lesy ČR nakupují rovněž na základě čtyřleté rámcové smlouvy. Státní podnik může podle této smlouvy odebrat v následujících čtyřech letech až 250 těchto vozidel v celkové hodnotě až 88 milionů korun.

V současné době běží otevřené zadávací řízení na dodávku terénních automobilů střední třídy s pohonem 4x4 N1, které bylo vypsáno loni v říjnu a mělo by rovněž vyústit do podpisu čtyřleté rámcové smlouvy. Zakázka s předpokládanou hodnotou 130 milionů korun však dosud nebyla uzavřena, přestože bylo podáno 15 nabídek. Uchazeč, jehož nabídka byla zadavatelem vyřazena, podal návrh na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten dosud nepravomocným rozhodnutím zrušil rozhodnutí Lesů ČR o vyloučení tohoto uchazeče. Dosud tedy nebyl vybrán vítězný uchazeč a Lesy ČR podají proti tomuto rozhodnutí ÚHOS rozklad.

Obměna vozového parku státního podniku Lesy ČR bude pokračovat v souladu se zpracovanou strategií obnovy vozového parku, tedy v návaznosti na technický stav, ekonomiku provozu automobilů a potřeby podniku.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR přijaly od firem 403 nabídek v pětimiliardovém tendru 2022+

Lesy ČR přijaly od firem 403 nabídek v pětimiliardovém tendru 2022+

Lesnictví

Nejvíce nejlepších cenových nabídek v pětimiliardovém lesnickém tendru 2022+ státního podniku Lesy České republiky (LČR) podaly společnosti Uniles a LDF Rožnov. Z celkem 46 soutěžených...

Jako vlastníci lesů musíme usilovat o výrazně důstojnější postavení

Jako vlastníci lesů musíme usilovat o výrazně důstojnější postavení

Lesnictví

Na XXI. konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR 7. září 2021 byl novým předsedou zvolen Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav...

Aktualizace mapové aplikace „Kůrovcová mapa“ z dat července 2021

Aktualizace mapové aplikace „Kůrovcová mapa“ z dat července 2021

Lesnictví

Na webovém portále www.KUROVCOVAMAPA.cz byly na základě rozdílové analýzy satelitních dat mezi zářím 2020 a červencem 2021 vyhodnoceny území těžeb a souší v převážně jehličnatých porostech...

VIDEOREPORTÁŽ: Den za obnovu lesa

VIDEOREPORTÁŽ: Den za obnovu lesa

Lesnictví

V sobotu 16. října měli zájemci z řad veřejnosti možnost se na 13 místech České republiky zapojit do největší celostátní zalesňovací akce. Druhý ročník Dne...

Populární zprávy

Přemnožená zvěř zničí šestinu obnovovaných stromků

Přemnožená zvěř zničí šestinu obnovovaných stromků

Lesnictví

Zobrazeno:3108

Anketa uvnitř článku. Zvěř v ČR zničí v průměru šestinu stromů už při obnově lesa. Ztráta přírůstu o zhruba čtvrtinu je u dvou třetin druhů...

Mrtvé dřevo ročně uvolní uhlík ve výši globálních emisí z fosilních paliv

Mrtvé dřevo ročně uvolní uhlík ve výši globálních emisí z fosilních paliv

Lesnictví

Zobrazeno:2924

Mrtvé dřevo v různé fázi rozkladu ročně uvolní množství uhlíku odpovídající celosvětovým emisím z fosilních paliv. Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu s českou účastí...

SVOL: Nestátní vlastníci lesů stále čekají na kompenzace za škody způsobené kůrovcovou kalamitou v loňském roce

SVOL: Nestátní vlastníci lesů stále čekají na kompenzace za škody způsobené kůrovcovou…

Lesnictví

Zobrazeno:2730

Majitelé českých lesů stále čekají na informaci, jaký objem finančních prostředků uvolní vláda na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok. Podle Sdružení vlastníků obecních a...

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Lesnictví

Zobrazeno:2724

Nynější postup plánování mysliveckého hospodaření se na podzim měnit nebude. V předloze o invazivních druzích rostlin a živočichů to 14. 9. schválila Sněmovna, která přijala...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby