logo Silvarium tisk
Název: Měli štěstí v neštěstí
Zdroj: Domažlický deník
Datum: 24.01.2007
Autor: Zdeněk Mifek
Rubrika: Domažlicko

Všekary - Velký zdroj příjmů pro obec Všekary, kterým je obecní les, byl také postižen vichřicí. Škody jdou do stovek kubických metrů.
"Dá se říct, že jsme měli štěstí v neštěstí. V dvousethektarovém lese máme asi dvacet procent smrkového porostu a zbytek je borový," sdělil bývalý starosta Václav Smazal s tím, že smrk kvůli plochým kořenům nevydrží tak velký nápor větru.
"Hodně smrků je vyvrácených, borovice jsou polámané," dodal Smazal, který revír obcházel s hajným. Všekarští očekávali, že vichřice způsobí větší škody, než jaké v lesích zjistili.
"Ale i tak je toho hodně. Od včerejška už na likvidaci polomů a vývratů pracují dřevorubci. Musí se to co nejrychleji odklidit, aby ležící a pak zdravé stromy nenapadl kůrovec," vysvětlil bývalý starosta.
Zpracované dřevo prodají pilám nebo papírnám, kde o ně bude zájem. "Poptávka určitě bude, horší to ale bude s cenou, která jistě bude klesat," zamyslel se Smazal.
Situaci konzultoval i se správcem Janem Murinem, který obec dočasně vede.
"Starosta mi sdělil, že škody jsou asi 300 kubických metrů, což je množství, které se rovná těžbě plánované na celý rok," řekl správce. Nyní doufá, že se podaří vše včas zlikvidovat. "Záleží to také na počasí. Předpovědi hlásí sníh, to by těžební práce určitě ztížilo."

Zdeněk Mifek

Foto - Vichřice, která řádila minulý, týden napáchala mnoho škod. Takhle zpustošila les u Jindřichovy Hory.
Foto Zdeněk Mifek

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě