logo Silvarium tisk
Název: Meteorologové varují před požáry ze sucha
Zdroj: Hranický deník
Datum: 08.08.2007
Podtitulek: Mluvčí hasičů: Lidé o nebezpečí požárů vědí, přesto si nedávají pozor
Autor: DAGMAR ROZKOŠNÁ
Rubrika: Hranicko

Přerovsko/Na možnost vzniku požárů kvůli dlouhotrvajícímu suchu upozorňují meteorologové i hasiči. Lidem doporučují chovat se v přírodě se zvýšenou opatrností, nerozdělávat oheň, nekouřit a vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně. Český hydrometeorologický ústav navíc kvůli velkému suchu také doporučuje šetřit vodou. "Už od loňského podzimu evidujeme celkový úhrn srážek podprůměrný," potvrdil pracovník hydrometeorologické stanice na vrtulníkové základně v Bochoři. Podle hasičů v letním období, kdy přetrvává sucho a je málo vody, hrozí mnohem víc vznik požáru lesa, pole či rodinného domu. "Lidé sice o hrozícím nebezpečí vědí, přesto si nedávají pozor, a požár je na světě," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Vladimíra Hacsiková. V přerovském regionu došlo ke dvěma požárům na polích poslední červencový den. V jednom případě hasiči likvidovali vznícené strniště, ve druhém stoh. "I když požár v přírodě nemusí ohrozit přímo lidské životy, rozhodně ohrozí život lesních zvířat a může způsobit nesmírné materiální škody," vysvětlila Hacsiková. A také zdůraznila, že nadále platí přísný zákaz vypalování trávy. "Přestože nevěříme, že by se našel někdo, kdo by v současné době vypaloval trávu nebo pálil jiný odpad, upozorňujeme na přísný zákaz těchto činností," sdělila mluvčí hasičů Hacsiková. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu jsou v pohotovosti také pracovníci Vojenských lesů a statků se sídlem v Lipníku nad Bečvou. "Terén monitorují zaměstnanci jak v rámci svých služeb, tak v rámci protipožární hlídky. Naštěstí kvůli suchu příliš nerostou houby, takže se po lesích ani nepohybuje velké množství návštěvníků a tím se možnost vzniku požáru snižuje," informoval Jaroslav Nerad, ředitel lipnické organizace Vojenských lesů a statků, která obhospodařuje zhruba 18 tisíc hektarů lesů převážně ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

DAGMAR ROZKOŠNÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě