TZ Ministerstva zemědělství ČR (MZe): Chrudimské muzeum hostí od 3. do 5. června mezinárodní seminář podporující Akční plán EU pro lesnictví. V rámci tohoto semináře si experti na lesnictví vyměňují zkušenosti v oblasti environmentálního vzdělávání a informačních kampaní. V rámci semináře zasedly celkem tři pracovní skupiny, které analyzovaly silné a slabé stránky komunikace lesnických témat.
„Komunikace v oblasti lesního hospodářství má svá specifika a široký záběr. Na jedné straně jde o předávání informací společenských a hospodářských funkcích lesa, o dřevě jako obnovitelné surovině či o významu lesů přizmírňování změn klimatu. Na straně druhé hledáme nové komunikační nástroje jak oslovit širokou veřejnost a zlepšit její povědomí o práci lesníků,” řekl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Jiří Novák. „Správná prezentace lesního hospodářství buduje vyvážený pozitivní vztah lidí k přírodě a lesu,” uzavřel náměstek Novák.
V rámci semináře zasedly celkem tři pracovní skupiny, které analyzovaly silné a slabé stránky komunikace lesnických témat. Z jejich práce vzejdou doporučení jaká témata, jakým způsobem a komu komunikovat. Doporučení se opírají o úspěšné projekty z ostatních členských zemí EU.
Výstupem jednání by měla být jasná definice toho, jak má strategie komunikace lesnictví na evropské úrovni v následujících letech vypadat. V rámci semináře zaznělo zejména to, že je třeba lesnická témata předávat veřejnosti co nejsrozumitelněji a nejnázorněji, a budovat tak povědomí o lesnictví a životním prostředí. Výstupy probíhajícího semináře prodiskutují i evropští generální ředitelé lesů na neformálním zasedání koncem června na Vysočině a následně pak ve Stálém lesnickém výboru Evropské komise.
Čeští zástupci na semináři představili například, jak probíhá vzdělání lesních pedagogů nebo jak tito pedagogové následně pracují s postiženými dětmi. Práce s dětmi a s lidmi se speciálními potřebami má v České republice velkou tradici a zkušenosti s touto prací ocenili i zahraniční účastníci. Na semináři vystoupili odborníci například z Portugalska, Rakouska, Švédska, Finska a řady dalších zemí.
Účastníci semináře zároveň na závěr navštívili nejzajímavější místa Pardubického kraje, který celé setkání hostil. Akci připravilo Ministerstvo zemědělství, Forest Communicators Network (tým specialistů na komunikaci v lesnictví), Pardubický kraj a město Chrudim.
Monitoring médií
- čtvrtek 7. květen 2026
- Evropská komise zveřejnila soubor dokumentů k nařízení EUDR (nli.gov.cz)
- Drahé pojištění lesních porostů (ČT 1)
- Ing. Libor Konvičný (28. díl): Lesník musí mít odvahu rozhodovat i pokoru naslouchat lesu (svol.cz)
- Tady už si buřty neopečete. Extrémní sucho trápí Zlínský kraj, do odvolání platí zákaz rozdělávání ohňů (irozhlas.cz)
- Hasiči v Českém Švýcarsku snížili stupeň poplachu, někteří se vrací na základny (ČTK)
- Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku pro obecné ohrožení z nedbalosti (ČTK)
- Požár lesa u Slavonic (ČT 1)
- Ukrajinští hasiči bojují s rozsáhlým lesním požárem v Zakarpatské oblasti (ČTK)
- Při hašení požáru na jihovýchodě Polska se zřítil letoun, pilot zahynul (aktualne.cz)
- středa 6. květen 2026
- Novým členem dozorčí rady Lesů ČR je poslanec Otto Vopěnka (ANO) (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, VčeraA Taliáni už dodejchávají... https://woodcentral.com.au/perfect-storm-italian-sawmills-near-zero-margins/ ... -
Opustil nás Ing. Václav Lochman, CSc. (vulhm.cz)
, Před 3 dnyIng. Lochman patří vedle pánů inženýrů Nečase, Wolfa a Rakušana k autorům ... -
Duha zaslala předžalobní výzvu Turkovi, žádá omluvu za jeho výrok (ČTK)
, Před 3 dnyTurek si plete význam slov "parazit" a "deratizace". Parazit se ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 3 dnyŽádný problém. Stav se velice rychle zlepší. Kvůli "drahému" dřevu nový ... -
Les budoucnosti bude vypadat jinak, než jsme zvyklí, říká výzkumník Krejza (ct24.cz)
, Před 3 dnyA krom dřevin, možná, to co zatím vůbec nezaznívá, že listová plocha ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 4 dnyNám to léto pěkně začíná - slovenští priatelija se nám už na slunci ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 4 dnyČemu se zatím / díky ruským sankcím / skvěle daří, je březová překližka. -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 6 dny"optimalizace" už se oblizuje za plotem. :lol ...













