logo Silvarium tisk
Název: Místo chráněného lesa zůstala jen paseka
Zdroj: Hodonínský deník
Datum: 03.08.2007
Podtitulek: Lesníci mýcením zákon neporušili, ekologové a botanici jsou ale rozhořčení. Chráněné stromy padly podle nich zbytečně.
Autor: PETR ŠKARDA
Rubrika: zpravodajství - jižní morava

Brno/ Zaměstnanci Školního lesního podniku Křtiny udělali pravý opak toho, co mají: místo, aby přírodu chránili, tak ji poškodili. Vykáceli totiž půl hektaru lesa v chráněném území Natura 2000 v brněnských Hádech. Místo stromů je tam dnes paseka.
Lesní podnik se hájí tím, že neporušil žádný zákon. Podle ekologů i botaniků sice jednal v mezích zákona, ale přírodu zničil zbytečně.
"Lesníci vykáceli cenný kus lesa, který navíc spadá do chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Plošně vyřezali všechny dřeviny a vysadili takové druhy stromů, které by tam normálně nerostly. Ekologicky cenné území tak drastický způsob hospodaření rozhodně nepotřebuje," upozornil Ondřej Dusík z brněnského Hnutí Duha.

Odborníci kácení kritizují

Holoseč, jak se takovému postupu kácení říká, kritizují i odborníci. "Ve skutečnosti došlo na ploše až jednoho hektaru k zániku lesního prostředí. Jeho obnova bude trvat desítky let," uvedl botanik Jan Roleček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Postup školního lesního podniku podle něj také ohrozí vzácné živočichy a rostliny, kteří teď mají omezené podmínky života. "Paseka je specifické životní prostředí, ve kterém lesní druhy rostlin a živočichů jen těžko přežívají," vysvětlil botanik.
Školní lesní podnik, který spadá pod Mendlovu zemědělskou a lesnickou univerzitu, se brání tím, že žádný předpis neporušil. "Hospodaříme v souladu s platným lesním hospodářským plánem. Vykácení půlky hektaru nám zákony umožňují," reagoval na kritiku zástupce ředitele Pavel Mauer. Postup lesního podniku v minulých týdnech prověřila i organizace Soil Association Woodmark, která vydává certifikáty ekologického lesnictví. Šetření prokázalo, že kácení bylo v souladu se všemi zákony.
To sice uznávají i zástupci Hnutí Duha, přesto ve své kritice nepolevují. "Podle předpisů je skutečně půlhektarová holina přípustná, ale lesní podnik neudělal pro přírodu ani milimetr navíc," myslí si Dusík.
Také podle botanika Rolečka je odůvodnění kácení nedostatečné. "Myslím si, že právě školní podnik by se měl o les starat vzorově a jít ostatním příkladem. Takhle ale rozhodně správná péče o les nevypadá," zdůraznil.
Lesní podnik kritiku odmítá. "Staráme se o více než deset tisíc hektarů. Péče o les je dlouhodobá záležitost a nemá cenu vytahovat jednotlivosti. Myslím, že naše výsledky jsou vidět a mohou se o tom všichni přesvědčit," dodal Mauer.

PETR ŠKARDA

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě