logo Silvarium tisk

Mlýnský rybník, který je součástí národní přírodní rezervace (NPR) Lednické rybníky, zůstane vypuštěný i přes zimu, opravit se musí takzvané kádiště, které používají rybáři při výlovu. Výlov loni na podzim ukázal, že kádiště je v havarijním stavu. Rybník se znovu naplní vodou na jaře, i když méně. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která rybník vlastní.

„Oprava je nutná, bez funkčního kádiště se nedá rybník prakticky slovit. Pokud bychom je nechali ve stávajícím stavu, tak by mohla být ohrožena i manipulace s vodní hladinou. Jako vlastník máme povinnost se o vodní dílo starat tak, aby bylo bezpečné a provozuschopné," uvedl Pavel Trnka z agentury.

Rybník agentura po loňském výlovu nezačala ani napouštět, o tuto vodu by totiž při opravě přišla. Shromažďuje ji v horních rybnících Lednické soustavy, odkud ji po opravě přepustí do Mlýnského rybníka.

"Plánujeme, že Mlýnský napustíme v jarních měsících, ale hladina bude zhruba o metr níže než vloni. Proběhne totiž částečné letnění rybníka. Vytvoří se tak vhodné podmínky pro specifické druhy rostlin a hnízdění některých druhů ptáků. Rybník nezůstane bez ryb, rybí obsádka bude uzpůsobena plánované nižší hladině. V dalším roce se rybník opět celý naplní na normální hladinu," uvedl za agenturu Vlastimil Sajfrt.

Rozhodnutí, že se Mlýnský rybník nebude napouštět ihned po výlovu, přispělo díky mrazivému počasí počátkem prosince 2023 a v lednu k odstranění invazních druhů ryb, například karase stříbřitého. Dříve byl tento způsob hospodaření na rybnících běžný, označuje se jako zimování. Některé rybníky, včetně těch produkčních, se zimují dodnes. Problémem však je, že kvůli teplým zimám rybníky většinou nepromrznou.

NPR Lednické rybníky byla vyhlášena v roce 1953. Tvoří ji soustava rybníků Nesyt, Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský v nivě potoka Včelínek nedaleko Lednice, a dále Zámecký rybník v areálu Lednického zámku. Rozloha NPR je asi 553 hektarů a patří k nejvýznamnějším ornitologickým oblastem v České republice. Nachází se tu největší hnízdní kolonie volavek popelavých a kvakošů nočních v ČR - hnízdí zde kolem 230 párů obou druhů. Rybníky jsou tahovou zastávkou pro husy velké, řadu druhů kachen a bahňáků, pravidelně zde zimuje orel mořský.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě