logo Silvarium tisk

Sněhové srážky za uplynulý víkend značně navýšily zásoby vody ve sněhu v povodí Moravy. Aktuální stav zásob vody ve sněhu činí na Moravě pod soutokem s Dyjí 491 milionů metrů krychlových, množství sněhu v povodí Moravy se tak za několik dní zvýšilo šestinásobně. Některé vodní nádrže proto vodohospodáři preventivně upouští, jelikož se má v následujících dnech oteplit. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Na většině vodních nádrží je hladina snížená kvůli letošnímu suchu a nedostatku srážek. Na dalších nádržích Povodí Moravy aktuálně uvolňuje zásobní prostory. Hladina jde dolů na Plumlově, Mostišti, Výrovicích, Jevišovicích, Boskovicích a Bystřičce. Cílem je uvolnit přibližně 30 procent zásob vody.

"Jde o preventivní opatření. V následujících dnech má dojít k oteplení a my budeme pečlivě sledovat, jaké množství vody se vsákne do země a kolik přiteče do řek a potoků. Situaci pravidelně vyhodnocujeme a manipulujeme dle aktuální situace. Současně musíme dbát na to, abychom hladinu nesnížili příliš tak, aby byl dostatek vody pro vodárenské, průmyslové a další účely," popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Sněhová pokrývka i v nižších polohách je v posledních letech spíše výjimečná. Zásoby vody v ní jsou ale důležité pro doplňování povrchových i podzemních vod. "Aktuální situace není nijak zásadně výjimečná, jen jsme si na podobnou situaci v posledních letech kvůli klimatické změně odvykli," doplnil Gargulák.

Zatímco z hlediska hospodaření s vodou vodohospodáři vítají zásoby vody ve sněhu, z hlediska údržby vodních toků jim přináší i komplikace. Nečas, sněžení a led komplikuje například úklidy břehů. Místa, která vodohospodáři pravidelně uklízí kvůli častému znečišťování prostranství či zakládání černých skládek, budou muset uklidit až po odtání sněhové pokrývky. "Měli jsme například naplánovaný úklid v okolí náhonu v Letovicích, který nám překazil zimní nečas a sněžení. Podobně jako na jiných místech budeme muset vyčkat na příhodnější podmínky," uvedl Gargulák.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů. Povodí Moravy zasahuje do pěti krajů, zejména Olomouckého a Zlínského.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě