logo Silvarium tisk

Obec Modrava, jedno z turisticky nejnavštěvovanějších šumavských sídel, vybuduje moderní dlážděné parkoviště až pro 200 aut. Stavba za 50 až 100 milionů Kč je největší plánovanou investicí jedné z nejmenších obcí Plzeňského kraje, která má 105 trvalých obyvatel. Parkovací plochu na okraji obce, na příjezdu od Plzně, Modrava připravuje 12 let. ČTK to řekl starosta Jaroslav Doležal (Modrava pro všechny).

„Ještě to bude chvilku trvat. Máme zpracovaný projekt, ale ještě nemáme stavební povolení a související věci, které jsou potřeba,“ uvedl. Projekt pro stavební povolení už ale získal souhlas Správy Národního parku Šumava, s nímž se vesnice dlouho dohadovala na podobě plochy mezi novou hasičskou stanicí a infocentrem.

Stavba, která má trvat jednu sezonu, začne příští rok. Hlavní terénní úpravy jsou připravené. "Asi nebudeme stavět celé parkoviště naráz. Musí to být zásaková plocha, musí tam být zeleň a další," uvedl starosta. Plocha bude rozčleněná na menší části, a to jednak pro vsakování vody, ale i kvůli blízkosti přírodní rezervace. Parkoviště nesmí být asfaltové. "Pojezdové cesty budou vydlážděné kostkami, které se používají v historických jádrech, parkovací místa budou z takzvaných odseků, tedy odpadů z dlažebních kostek, z nichž už máme chodníky," řekl Doležal.

Nová plocha, detailně konzultovaná s ochránci přírody, nahradí provizorní parkoviště s téměř stejnou kapacitou na soutoku Modravského a Roklanského potoka v centru obce, kde vznikne klidová zóna s lavičkami.

Modrava, kam jezdí ročně až 300 000 návštěvníků, parkoviště potřebuje. Přeplněná je v letní i zimní turistické sezoně. Návštěvníci parkují, kde se dá, často jsou tam problémy s průjezdem, otáčením autobusů. Obec umožňuje parkovat jen na vyhrazených místech pro celkem až 350 aut, v ostatních částech jsou cedule se zákazem stání, což mnozí lidé nerespektují. V budoucnu chce obec vytvořit ještě záchytné parkoviště mezi Modravou a Filipovou Hutí.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě