logo Silvarium tisk
Název: Mokrý sníh ještě stromy poláme
Zdroj: Prachatický deník
Datum: 24.01.2007
Podtitulek: Národní park Šumava se snaží uklízet cesty a trasy
Autor: Jana Amortová
Rubrika: Titulní strana

Přibližně třicet centimetrů sněhu komplikovalo včera práci lidem, kteří dále mapovali a následně se snažili likvidovat kalamitní dřevo v Národním parku Šumava.

Vimperk - "Další polomy a lámání větví čekáme v případě, že nebudou teploty pod bodem mrazu," zkonstatoval včera ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava Alois Pavlíčko. Ani on zatím nezná výši škod. Rozhodně ale půjde o více než půl milionu metrů krychlových dřevní hmoty. "Mapování škod ale zkomplikoval sníh. Museli jsme odvolat i satelitní monitoring, který není schopen říci nic v případě ležícího sněhu," vysvětlil Pavlíčko. Dřevo z lesů mizí, ale v první fázi jsou to cesty a turistické a běžecké trasy. "Lesníci z parku, dobrovolníci i hasiči stačili uklidit především cesty pro pěší a v současné době je potřeba důkladně uvážit, zda zpřístupnit běžecké trasy," potvrdila starostka ze Stožce Zdeňka Lelková, která nebere případné další polomy způsobené vinou sněhu na lehkou váhu. Hlavní snahou je, aby park nevydal celoplošný zákaz vstupu do lesů. "Zda se podaří zprůchodnit běžecké trasy do víkendu, ale není jisté, uvolněných lokalit sice přibývá, ale terén pro použití rolby je příliš promáčený," doplnila s tím, že některé lehčí okruhy mimo lesní porosty se obec pokusí připravit. Přesné informace pro případné turisty mají vedoucí územních pracovišť národního parku. "Stále ale platí zákaz vstupu do lesních porostů," upozornil Pavlíčko a dodal, že park se snaží práce koordinovat s obcemi.

Foto - Po vichřici zůstalo v lesích nepočítaně vyvrácených stromů. Proto se i přes nepříznivé počasí muselo začít s jejich odvozem jako včera u Prachatic.

Foto Deník Lukáš Marek

Jana Amortová

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě