logo Silvarium tisk
Název: Monopol? Firmy se bouří
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 23.05.2007
Autor: JIŘÍ BÖHM
Rubrika: Byznys

Návrh ministra na větší centralizaci obchodu se dřevem zpracovatelé odmítají

PRAHA Ministr zemědělství Petr Gandalovič plánuje prodávat zhruba polovinu objemu dřeva vytěženého ve státních lesích prostřednictvím státního podniku Lesy ČR.
    Druhá polovina vytěženého dřeva bude prodávána významným partnerům, přes komoditní burzy nebo na veřejných aukcích.
    Snížení podílu soukromého sektoru je trnem v oku dřevařským firmám. Ty zároveň upozorňují na neprůhlednost budoucího systému. "Problém je, že my nevíme, kdo je a kdo není významným partnerem pro Lesy ČR," upozorňuje Ivan Doubrava, viceprezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství a předseda představenstva zlínské společnosti CE WOOD, jednoho z největších kritiků tendrů. Jedná se totiž o velké peníze.
    Celkový trh se dřevem vykazuje podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevařských svazů Iva Klimše. roční obrat kolem sto osmdesáti miliard korun. Zástupci dřevařských společností považují záměry Gandaloviče za demotivující. "Obchod se dřevem nebude předmětem veřejné zakázky," říká Doubrava.
    Ministr ale výtky odmítá. "Mým cílem je maximalizovat zisky Lesů České republiky, ne soukromých dřevařských firem," prohlašuje Gandalovič.
    Ministr plánuje navýšit čistý zisk Lesů ČR z prodejů dřeva z loňských 1,7 miliardy na 2,2 miliardy korun v roce 2010.
    Lesnické firmy a zpracovatelé dřeva se záměru ministerstva brání a požadují zastavení tendrů organizovaných resortem zemědělství. To však Gandalovič odmítá.
"Podobný systém funguje například v Rakousku nebo Německu, kde se prostřednictvím státních lesů prodává dokonce sto procent vytěženého objemu dřeva. My přitom navrhujeme pouze padesát," konstatuje Gandalovič.
    Podle Doubravy by stát neměl podnikat vůbec.
    "Lesy jako takové nelze zprivatizovat, protože mají hodnotu tisíce miliard korun.
Zprivatizovat ale lze zpracování dřeva. Stát má vystupovat pouze v roli kontrolora.
To, co se děje nyní, jen pokračuje v linii nastolené bývalými vládami ČSSD prostřednictvím ministrů zemědělství Fencla a hlavně Palase, který byl v těchto tendrech přímo zainteresován," informuje Doubrava.
V současnosti navíc dřevařské firmy řeší další problém, upozornil místopředseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Rostislav Staněk.
    Firmy se potýkají s následky lednového řádění orkánu Kyrill. Ten zničil velkou část lesů a dřevo je nutné co nejdříve vytěžit. "My teď musíme z postižených oblastí dřevo co nejdříve odvézt, jenomže Lesy ČR jej od nás nevykupují a my tak máme na skladě tisíce kubíků kulatiny," informuje Staněk. Kvůli nejasně nastaveným tendrům odešly podle Staňka z dřevařství už tisíce zaměstnanců.
    "Pokud se situace nezmění a nedojde k nastavení takových podmínek výběrových řízení, které zaručí jejich transparentnost, hrozí daleko větší krize, než jaká je nyní," dodal.
    Záměrem dřevařských firem je proto přimět stát ke změně systému obchodování se dřevem.
    "Model, který představily Lesy ČR, je byrokratický a výhodný pouze pro stát," říká prezident Konfederace lesnických a dřevařských svazů Klimša. "Dobrou zprávou je, že díky současným problémům se všechny dřevařské firmy dokázaly spojit pod jedno sdružen," dodává Klimša.

***

Spory kolem tendrů Lesů ČR 2004: první vlna sporů kolem tendrů na lesnické práce. Dřevařské firmy kritizovaly netransparentnost a nezákonnost výběrových řízení. Postup Lesů ČR kritizoval také český antimonopolní úřad i Evropská komise. Další tendr, podle kterého se mělo letos pracovat, státní podnik kvůli větrné kalamitě zrušil. Orkán zničil asi dvě třetiny plánovaných těžeb. Firmy těží dřevo na základě časově omezených zakázek, které jim Lesy ČR zadaly na likvidaci kalamity. Ministr zemědělství Gandalovič chce nyní zvýšit zisk z Lesů ČR tím, že vyhlásí střednědobé tendry v rozmezí tří až pěti let, které budou platit od prvního ledna 2008. Až 50 procent z vytěženého dřeva se prodá jednotlivým vítězům tendrů, zbytek Lesy ČR prodají významným partnerům, přes komoditní burzy nebo na veřejných zakázkách. Lesníkům se však nelíbí prodej dřeva mimo veřejnou zakázku a způsob, jakým budou Lesy ČR

Gandalovič svými návrhy pokračuje v linii nastolené bývalými ministry zemědělství za ČSSD Fenclem a hlavně Palasem, tvrdí dřevařské firmy

"Stát by neměl v lesnictví podnikat, měl by vystupovat pouze v roli kontrolora," říká Ivan Doubrava

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě