logo Silvarium tisk
Název: Motýli u Labe, lesníci a ekologista Karel IV.
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 25.07.2007
Autor: Miroslav Hudec
Rubrika: Horizont

POLEMIKA

Když už si Petr Navrátil (Karel IV. by u ekologistů narazil, LN 24. 7.) bere na pomoc proti zlým ekologistům tak těžký kalibr, jako je náš nejslavnější panovník, neměl by aspoň jeho názory zkreslovat či zamlčovat ty z nich, které se mu nehodí. Stranou ponechme, že člověk ve 14. století žil v dosti odlišném prostředí, že se cítil ohrožován jinými hrozbami než ten dnešní, a že tudíž jeho jednání nelze porovnávat s dneškem.
    Nepochybuji, že jako lesník povoláním zná pan Navrátil také (a možná především) příslušné pasáže z návrhu zákoníku Maiestas Carolina. Vždyť patří k historii jeho oboru: "Nejenže nechceme, aby se krásný soubor našich lesů, při pohledu zvenčí tak obdivuhodný, rozplynul, ale dokonce jej zamýšlíme pečlivou ochranou hájit před naprosto každým mýcením, které bychom výslovně nepovolili " A jistě při svém studiu historie lesnictví četl i pasáž, v níž Karel hovoří o lesu, "jenž tak užitečným a tak podivuhodným bohatstvím stromů věnčí naše České království; jeho vznešené a mohutné objetí šťastně obdařilo toto království slavnými a věčnými hradbami". A ještě jinde přímo cítíme panovníkův obdiv k hvozdům, "jejichž hustotu a podivuhodně vzrostlé stromy je třeba uvádět mezi nezanedbatelnými příspěvky ke slávě této země "
    Vzhledem k dobovým zvyklostem nepřekvapí, že každému, kdo by les nebo i jednotlivé stromy ničil nebo poškozoval, hrozil císař drakonickými tresty. Patřilo mezi ně pověstné useknutí pravé ruky, ale dokonce i upálení zaživa.
    Divme se pak, že panovník se svými (nejen) ekologickými názory narazil a Maiestas Carolina nikdy nevstoupil v platnost. Oni si to ti vlivní a mocní dovedli zařídit tehdy stejně jako dnes, aby mohli beztrestně "pozměňovat své okolí". Vždyť to přece činí každý živý organismus již svou existencí, uvádí pan Navrátil. Tak proč si dělat starosti s tím, že se tomu přirozenému procesu za pomoci bagrů, buldozerů a betonu maličko pomůže - nota bene, když si tím leckdo pěkně pomůže.
    A chráněný modrásek v labském údolí? No, má prostě smůlu, ta žoužel zanedbatelná. Jo, kdyby takhle šlo o bytí či nebytí ještě nepatrnější pivní kvasinky

O autorovi: Miroslav Hudec, Společnost pro trvale udržitelný život

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě