logo Silvarium tisk

Návštěvnické centrum (NC) Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš od začátku listopadu, kdy zahájilo provoz, navštívilo 11 000 lidí. Rekordní denní návštěvnost přesahovala 800 lidí a v nejsilnějším týdnu tam zavítalo 3 000 návštěvníků. ČTK to dnes sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí s interaktivními expozicemi o Krkonoších vzniklo za 318 milionů korun v interiéru opraveného bývalého kláštera, v němž má sídlo muzeum Správy KRNAP. Otevřené je denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00.

„Zájem o Muzeum Krkonoš předčil naše očekávání,“ řekl dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle něj se stává téměř povinnou zastávkou návštěvníků Krkonoš.

K vysoké návštěvnosti nejen nového návštěvnického centra ve Vrchlabí, ale i ostatních poboček Krkonošského muzea, přispívá podle ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische také průběh zimy, která nepřeje zimní sportům. "Vývoj letošní zimy nám nahrává. Svahy bez sněhu a deštivé počasí nám přivádí do Muzea Krkonoš velké množství návštěvníků, kteří hledají alternativní program k zimním sportům, kterým se nemohou plně věnovat. Muzeum tak prochází zatěžkávací zkouškou, ale zdá se, že až na pár technických drobností vše funguje, jak má," uvedl Böhnisch.

Nové expozice jsou téměř na 3000 metrech čtverečních v suterénu, v přízemí a v patře historické budovy bývalého kláštera. Nahradily původní expozice Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí nazvané Kámen a život a Lidé a hory otevřené v roce 1984 a 1995.

„První týdny po otevření lákalo Muzeum Krkonoš hodně místní nebo lidi z blízkého okolí, byli zvědaví, jak se změnila expozice, kterou mnozí velmi dobře znali,“ sdělil Böhnisch. Podle něj jsou reakce návštěvníků vesměs pozitivní. Muzeum testuje programy pro školy, které chce školám nabídnout.

S ohledem na extrémní návštěvnost a ve snaže rozptýlit ve špičkách zájem o Muzeum Krkonoš rozšiřuje Správa KRNAP otvírací dobu nedalekého Krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek. Otevřen bude od úterý do pátku od 13:00 do 17:00, uvedl Drahný.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí vzniklo z iniciativy Rakouského krkonošského spolku, který usiloval o turistické zpřístupnění Krkonoš, ale také o jejich ochranu a hlubší odborné poznání, v roce 1883. Od roku 1966 je pod Správu KRNAP.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě