logo Silvarium tisk

 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) potvrdilo v jezeře Kozinec na Karvinsku výskyt takzvané zlaté řasy. Řasa sama o sobě není pro vodní organismy škodlivá, negativní vliv na ně ale může mít toxin, který řasa produkuje. Rozbory prokázaly výskyt řasy i toxinu, byly to však bezpečné hodnoty, informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách ministerstvo. O rozbor vody za účelem hledání zlaté řasy požádalo v září Polsko po nálezu uhynulých ryb v polských vodách. V Polsku se řasa objevuje například v Baltském moři, do kterého ústí řeka Odra.

Impulz na zjištění přítomnosti zlaté řasy v českých vodách přišel z Polska poté, co loni v létě ve velkém hynuly ryby v polské části Odry. Experti v Polsku a Německu tehdy dospěli k závěru, že za to nejspíš mohlo rozšíření zmíněné řasy. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) byl ale příčinou úhynu zhruba tuny ryb v Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku nedostatek kyslíku, který způsobily extrémní hydrometeorologické podmínky.

Řasa prymnesium parvum je původem mořský druh, který se přirozeně vyskytuje v poloslaných vodách. Ve vnitrozemí se přirozeně nevyskytuje, nicméně vhodné podmínky pro ni mohou nastat, pokud se zvýší slanost vody. To se může stát například kvůli vypouštění zasolených důlních vod. Právě vodní nádrž Kozinec je jedním takovým případem, jde totiž o část zatopeného dolu.

Hodnoty výskytu zlaté řasy v jezeře Kozinec jsou podle MŽP srovnatelné se zastoupením jiných běžných druhů fytoplanktonu, tedy jednobuněčných fotosyntetizujících mikroorganismů. Toxin prymnesin, produkovaný zlatou řasou, pak vykazuje desetkrát nižší hodnoty než referenční. S ohledem na zjištěné hodnoty by tak podle ministerstva neměly být ohroženy ryby ani životní prostředí.

Podle dohody z expertního jednání nyní vznikne expertní česko-polská skupina, která se bude zabývat nastavením monitoringu tak, aby byly hodnoty v Kozinci nadále sledovány a nevznikly žádné škody na životním prostředí.

Rozbory a analýzu vody z Kozince na přítomnost zlaté řasy provedli odborníci ze státního podniku Povodí Odry a vídeňské univerzity veterinární medicíny.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě