logo Silvarium tisk

V posledních letech hmyzu celosvětově rychle ubývá a skoro polovině druhů hrozí vyhubení. Kvůli ochraně opylovačů, mezi které patří divoké druhy včel, čmeláci, motýli, mouchy a brouci, se na ministerstvu životního prostředí (MŽP) sešlo 44 vědců a ochránců přírody. Dávali doporučení k ochraně opylovačů, na níž je zaměřená novela zákona, kterou ministerstvo v současné době dokončuje. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo.

Téměř 90 procent planě rostoucích kvetoucích rostlin na světě je alespoň částečně závislých na opylování, 50 procent je potom závislých úplně. Úplná ztráta opylovačů by snížila celosvětovou produkci ovoce o 23 procent, u zeleniny o 16 procent a u ořechů asi o 22 procent, stojí v tiskové zprávě.

„Máme dluh vůči mizejícím druhům opylovačů, a to jsme na nich životně závislí - respektive tři čtvrtiny našich potravinářských plodin. Doposud se ochraně volně žijících opylovačů nikdo legislativně, ani strategicky nevěnoval. Ministerstvo životního prostředí proto iniciovalo změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, kde ochranu opylovačů, a to i před světelným znečištěním, a také podporu jejich biotopů pevně ukotvujeme. Do meziresortního připomínkování ji chceme poslat v nejbližší době," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ministerstvo již loni zahájilo odbornou diskusi se zástupci akademické sféry, neziskových organizací i resortu zemědělství. Cílem bylo vytvořit základ pro přípravu prvního českého strategického dokumentu. Inspirací je devět států EU, které mají národní strategický dokument definující nezbytné kroky k ochraně opylovačů.

„Neexistuje jediná převažující příčina úbytku volně žijících opylovačů. Příčinou je kombinace změn ve využívání půdy, intenzivní hospodaření, používání pesticidů, environmentální a světelné znečištění, invazní druhy, patogeny a změna klimatu. Je důležité si také uvědomit i nepřímé faktory, které přispívají k poklesu biodiverzity, tj. širší systémové otázky, jako je nárůst světové populace, ekonomický posun a technologický pokrok," uvedl Michal Knapp z Katedry ekologie České zemědělské univerzity v Praze.

Podle tiskové zprávy význam opylovačů pro člověka spočívá v produkci potravin. Nicméně opylování má důležitou roli i v přírodě pro zachování ekosystémů a vzájemné interakci mezi hmyzem a rostlinami.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě