logo Silvarium tisk

 V Chanovicích na Klatovsku se dnes setkají zástupci Platformy proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu, která sdružuje 56 obcí a spolků. Starostové a sdružení ze všech čtyř zvažovaných lokalit v ČR, kde by mohlo úložiště vzniknout, se budou domlouvat na dalších protestech. Trvale požadují souhlasy obcí s místem pro úložiště. ČTK to řekl mluvčí celostátní platformy a starosta Horažďovic Michael Forman.

„Jsme si vědomi toho, že to někde být musí, ale chceme, aby to bylo vybrané seriózně, s ohledem na co největší bezpečnost, aby se posoudily ekonomicko-sociální a technické dopady a aby bylo vše jasné," řekl. Podle Formana se třeba stále mění parametry úložiště.

Platforma odmítá zákon o úložišti, který v listopadu schválila Sněmovna. Nelíbí se jí, že nerespektuje práva obcí při rozhodování o finální lokalitě, kterou má vybrat výhradně vláda do roku 2028. Obce překvapilo, že poslanci ze zákona vyškrtli i kompromisní souhlas parlamentu a Senátu s místem pro úložiště. Právě Senát by ještě mohl podle starostů zákon odmítnout.

Úložiště, o němž se mluví 20 let, zastupitelstva obcí trvale odmítají. Má stát přes 110 miliard Kč a fungovat od roku 2050. Ve hře je Březový potok na Klatovsku, Horka a Hrádek na Vysočině a Janoch u Temelína. Správa úložišť radioaktivních odpadů teď čeká na to, až ministerstvo životního prostředí vydá povolení geologických průzkumů území.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě