logo Silvarium tisk

Jmelí, které parazituje převážně na listnatých na stromech, se v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji rozšířilo natolik, že odborníci už několik let mluví o kalamitě. Během pár let jmelí dokáže zdravý strom úplně zlikvidovat. Region – Typické keříky jmelí jsou známé jen z listnatých stromů jako jabloně, lípy, javory, břízy, topoly, vrby, akáty a jeřáby. Na Krnovsku lze pozorovat jmelí také v jehličnatých lesích. Jedle a borovice úplně obalené jmelím rostou například v lesích na Ježníku. Je možné, že těžba v lesích jen odkryla výhledy na jehličnany napadené jmelím, takže to opticky vypadá, jako by napadených jedlí a borovic bylo víc, než dříve. Nebo je jmelí opravdu na postupu a začíná ohrožovat už i jehličnaté lesy. Ivan Vrátný z Lesní správy města Krnova se spíš přiklání k variantě, že po kůrovcové těžbě je jmelí v jehličnatých lesích prostě jen víc na očích.

 

Celý článek si můžete přečíst v Opava-Hlučín-Bruntál-Krnov-Novojičínském deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě