logo Silvarium tisk

Ve Zdoňově na Náchodsku začala obnova krajiny podle takzvaného Modelu Živá krajina. Se souhlasem několika vlastníků půdy tam vzniklo pět tůní s potokem. Soustava zadržuje dešťovou a podpovrchovou vodu, zároveň omezila přívaly vod z průtrží a obnovila historický mokřad. V tiskové zprávě to uvedlo občanské sdružení Živá voda.

Model Živá krajina dává dohromady ověřené příklady z praxe a několik klíčových metodik například z České zemědělské univerzity nebo Výzkumného ústavu meliorací a půd. Cílem je, aby vznikl univerzálně použitelný model krajinného plánu pro přizpůsobení se na klimatickou změnu a lepší celoplošné zadržování vody. Plán by měl při respektování specifik dané krajiny sloužit kdekoli na světě.

Následovat budou výsadby stromů, vzniknou přírodní lamače větru a meze, což jsou neobdělávané pásy terénu rozdělující pole. Tato opatření jsou obsažena v modelu, který má za cíl přizpůsobit na klimatickou změnu prvních sedm kilometrů čtverečních v okolí Zdoňova.

„Vznik mokřadu, tůní a návrat potoka v údolnici byl můj dlouholetý sen, který se teď plní. Nová politika EU i novela zákona o ochraně půdy je tomu po dekádě práce na změně legislativy nakloněna. Nový prvek odpovědné zemědělské politiky, tedy deset procent půdy v klidu, umožní smysluplná řešení, která Model Živá krajina poskytuje," uvedl předseda spolku Živá voda a spoluautor Modelu Živá krajina Jiří Malík.

Podle něj i dalších expertů se přizpůsobení krajiny klimatickým změnám řeší nahodile a nesourodě. Opatření ve Zdoňově přinese obnovu přírodní rozmanitosti, zvýší množství zadržované pitné vody i vody v krajině pro volně žijící a hospodářská zvířata, uvádí tisková zpráva.

„Nezanedbatelné je omezení povodní, eroze, zvýšení chlazení krajiny a její rekreační využití. Většina tůní má hloubku až jeden a půl metru a umožňuje plavání," řekl Malík.

Model Živá krajina se původně, v letech 2016 až 2018, jmenoval Model Zdoňov. Autoři se soustředí na to, aby mohl být použit na desítkách míst v ČR a do budoucna se případně rozšířit do dalších zemí EU. Studie se nyní realizují například v Krnově na Bruntálsku nebo jihomoravských Hustopečích.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě