logo Silvarium tisk

Koncentrace prachových částic v ovzduší při silvestrovských oslavách zejména ve městech, kde lidé odpalují zábavní pyrotechniku, opět výrazně stouply. Nejvyšší koncentrace polétavého prachu v zemi měřicí stanice zaznamenaly ve Frýdku-Místku a dále v pražských Vysočanech a Holešovicích. Na sociální síti X to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil ale na to, že roli při měření hraje také počasí, zejména rozptylové podmínky.

„V mapě koncentrací prachových částic PM10 v České republice krátce po půlnoci 1. ledna 2024, města ´svítí´ červeně, což je barva indikující vyšší úroveň znečištění," uvedl ČHMÚ. Při odpalování zábavní pyrotechniky se spolu s prachovými částicemi uvolňují také chemické látky, které jsou vysoce toxické a karcinogenní, uvedla v polovině prosince v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Podle ČHMÚ je nutné si uvědomit, že koncentrace znečišťujících látek sice jasně ukazují vliv odpalování pyrotechniky, nejsou ale přímo úměrné odpálenému množství. Není tak možné říct, že zrovna ve Frýdku-Místku se letos odpalovalo nejvíce. "Zde vstupuje do hry například i počasí, a to zejména rozptylové podmínky, které determinují, jak rychle se znečištění rozptýlí i jaké budou výchozí koncentrace před půlnocí," upozornili meteorologové.

Při bezvětří, v sušším období, velmi nízkých teplotách a výskytu přízemní teplotní inverze mohou být podle ČHMÚ koncentrace velmi vysoké už před půlnocí. Záleží také na tom, jak blízko odpalům pyrotechniky je měřicí stanice. „Pokud se tedy v konkrétním městě odpaluje blízko stanice, bude to na datech znát, neznamená to ale, že v jiném městě nemohla být situace ještě horší, jen ji nebylo jak změřit," doplnili meteorologové.

Kritici ohňostrojů delší dobu upozorňují na to, že petardy a rachejtle také ohrožují domácí i volně žijící zvířata a okolní přírodu, mohou způsobit zranění i škody na majetku a jsou zdrojem velkého množství nerecyklovatelného odpadu. Některá města tak místo ohňostrojů organizují na přelomu roku videomappingy či laserové show. Tentokrát navíc některé radnice ohňostroje kolem přelomu roku zrušily po výzvě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby tak učinily s ohledem na nedávný tragický útok střelce v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě