logo Silvarium tisk
Datum: 16.10.2007
Autor: Neuveden
Moderátor: Jitka Bednářová
Relace: Minuty regionu - Jižní Čechy

Moderátor
Na Šumavě se sešel naposledy kalamitní štáb. Likvidace polomů po orkánu Kyrill skončila. Národní park chce sledovat, jak se budou vyvíjet bezzásahová území. Výzkum se má zaměřit celkově na dlouhodobé monitorování přírodních procesů.

Autor
Ponechat stromy poničené vichřicí a zasažené kůrovcem svému osudu a nebo je vytěžit? O tom se vedou spory řadu let. Jak v praxi zafungovaly oba dva způsoby, to má ukázat spektrometrální snímkování Šumavy.

Zdeňka Křenová, vedoucí výzkum NP Šumava:
Mimo jiné z těch snímků očekáváme, že vyhodnotíme vlastně, jak vypadaly porosty před a poté, co byly z části poničené Kyrillem.

Autor
Zatím snímky naznačí rozdíl mezi loňským a letošním rokem. Podle některých odborníků Kyrill ukázal, že vichřice způsobí největší škody právě v lokalitách, které už byly dříve lesnicky zpracovány. S vichrem na Šumavě se údajně musí počítat vždycky.

Jakub Hruška, předseda Věd. rady NP Šumava:
Pokud se nějaký kopec jmenuje Polom, ta zkušenost říká, že tam prostě jednou za čas přijde bouřlivý vítr, který ten ekosystém poškodí.

Autor
S likvidací kalamity se seznámili také jihočeští zastupitelé. Ti už dříve požádali vládu, aby rozhodla o ochraně přírody v národním parku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě