logo Silvarium tisk

Název: Na Šumavu i za starými zvyky
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 04.04.2007
Autor: Eva Tichá, Markéta Sanalla
Rubrika: Kraj Plzeňský

VELIKONOCE V KRAJI

Prodloužený víkend čeká od zítřka nejen na školáky, kteří mají velikonoční prázdniny, ale i na mnohé jejich rodiče. Rodiny mohou zdobit kraslice, vyrazit do šumavských lesů, ale i na pašijové hry.

Plzeň, Šumava - Ve znamení teplého a slunečného počasí by se měl v kraji nést prodloužený víkend, který díky velikonočním prázdninám začíná už zítra.
 Školáci i jejich rodiče mohou vyrazit na celou řadu zajímavých akcí, které pro ně připravily domy dětí a mládeže, zoologická zahrada i další organizace.
 Poprvé od ledna se znovu otevřou návštěvníkům i šumavské lesy. Dosud do nich lidé nesmí vstupovat kvůli likvidaci popadaných stromů po větrné kalamitě. Zákaz, který způsobil orkán Kyrill, zítra skončí.
 "Zákaz plošného vstupu do lesů národního parku skončí 5. dubna. Nebude tedy prodlužován, jak se původně zamýšlelo. Rychlý postup správy parku má být jakýmsi darem pro podnikatele, obce a jejich návštěvníky. Na velikonoční Velký pátek budou tedy návštěvníci Šumavy moci vyrazit do lesa," uvedl mluvčí parku Radovan Holub.

Některé trasy zůstávají tabu

Návštěvníci Šumavy však nemohou počítat s tím, že se dostanou úplně všude. Mnoho cest je zatím stále ještě uzavřeno. Aktuální přehled otevřených stezek vydá správa parku těsně před víkendem a zveřejní jej na internetové adrese www.npsumava. cz. Některé trasy, zejména v blízkosti státních hranic, budou nadále nepřístupné, a to patrně i v letní sezoně. V oblasti západočeské části Šumavy se to týká okolí Polomu, Plesné, Ždánidel a jezera Laka. Vjižní části se omezení dotkne hlavně oblasti Stožecka.
 Zatímco v německé části Šumavy se dá ještě lyžovat na Velkém Javoru, v tuzemském národním parku i jeho okolí lidé budou moci dny volna využít hlavně k pěším výletům a jízdě na kole. "Cyklisté ale pořád musí počítat s tím, že v lesích ještě leží zbytky sněhu a místy jsou cesty zledovatělé," upozorňuje starosta Horské Kvildy Eduard Hones.
Pro děti, kterým dnes končí škola, přichystaly domy dětí a mládeže v regionu zábavu.
 "Každoročně pořádáme malování na chodník. Ani letošní velikonoční prázdniny nebudou výjimkou. Sraz je ve čtvrtek v 9 hodin před naší budovou," říká Daniela Vazačová z tachovského domu dětí a mládeže Mraveniště. Širokou nabídku akcí pro děti připravil na prázdniny Dům dětí a mládeže Klatovy. Nabízí batikování triček nebo drátkování hrnečků.
 Několik velikonočních akcí především pro děti přichystala i plzeňská zoologická zahrada. "Program na statku Lüftnerka začíná v 10 a končí v 18 hod. Od soboty do neděle se zde budou zdobit kraslice, plést různé typy pomlázek a vyrábět velikonoční ozdoby ze slámy," vysvětluje mluvčí zoo Martin Vobruba. Na to, jak se řehtá na řehtačky, se mohou děti v Plzni přijít podívat už zítra ve 14 hodin před vchod do katedrály svatého Bartoloměje. Podle křesťanského kalendáře totiž ve čtvrtek odlétají zvony do Říma a až do soboty je povoleným velikonočním zvukem jen řehtání. Tento zvyk se dodnes dodržuje v řadě vesnic, hlavně na Domažlicku.

Regionální mutace Mladá fronta DNES - Plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě