logo Silvarium tisk
Název: Následky orkánu jsou už odstraněny
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 25.07.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Vysočina

Stromy, které polámal orkán Kyrill, jsou zpracovány

Vysočina - Na Vysočině již byla odstraněna většina škod po lednovém orkánu Kyrill. Během šesti měsíců dělníci zpracovali převážnou část lesních polomů a samosprávy opravily většinu poškozených budov. Obcím s úhradou těchto mimořádných nákladů pomáhaly jen pojišťovny, jejich žádosti o státní příspěvek ještě nebyly vyřízeny. Vichřice v kraji poničila majetek za stovky milionů korun. Kvůli rozsáhlým lesním polomům byla Vysočina zařazena mezi čtyři kraje, v nichž byl na čas vyhlášen nouzový stav. Na soukromých i obecních majetcích krajský úřad zaevidoval škody kolem 283 milionů korun. Další ztráty vznikly podniku Lesy ČR, který na Vysočině spravuje čtyřicet procent lesů. V nich bylo vyvráceno kolem 295 tisíc metrů krychlových dřeva.
    "Ke konci června z toho bylo zpracováno téměř třiadevadesát procent," uvedl Jiří Bartoš z krajského odboru lesního a vodního hospodářství. Dodal, že na většině ostatních velkých lesních majetků bylo poškozené dříví v prvním pololetí zcela vytěženo.
S kalamitou se vypořádaly i jihlavské městské lesy. Vítr v nich poškodil asi 18 tisíc metrů krychlových dřeva, což představuje osmašedesát procent roční těžby.
    Finanční ztráta ale bude podstatně nižší než původně předpokládaných 25 milionů korun. "Se zpracováním kalamity jsme začali hodně brzo, když ještě byly vysoké ceny kulatiny," vysvětlil František Kořínek, ředitel Správy městských lesů.
    Kvůli přetlaku kalamitního dřeva začali zpracovatelé platit méně až ve druhém čtvrtletí. Některé lesní podniky si v tomto období stěžovaly na špatný odbyt. Jihlavská správa díky dlouhodobým smlouvám takové potíže neměla.
    Těžba v jihlavskýchměstských lesích nyní stojí. S obnovením dodávek podnik počítá až v závěru roku, protože předpokládá, že v té době nastane oživení cen.
Na krajských budovách vítr způsobil škody asi za tři miliony korun. Zatím provedené opravy stály přibližně dva miliony. Řešení se odkládá u poničených dřevěných staveb v sousedství ústavu sociální péče v Ledči nad Sázavou. "Zatím nebylo rozhodnuto, zda se budou opravovat," řekl Petr Kolář z krajského majetkového odboru. Od pojišťoven do krajské pokladny zatím plynulo 1,7 milionu korun a Kolář předpokládá, že náhrady postupně pokryjí téměř veškeré náklady.
    Na opravu ještě čeká i střecha kulturního domu v Brtnici na Jihlavsku. "Je to zakonzervováno. Zatím se nám nedaří sehnat peníze," řekl místostarosta Stanislav Jirků. Pojišťovna škodu odhadla asi na sedm set tisíc korun.
    Jirků uvedl, že ministerstvo pro místní rozvoj, které má vyčleněny peníze na obnovu postižených míst, by bylo ochotno pomoci pouze s tím, aby byla střecha uvedena do původního stavu. Radnice chce ale udělat lepší střechu.
    Brtničtí již mají nachystaný projekt na celkovou rekonstrukci zastaralého kulturního zařízení, která bude stát asi dvacet milionů korun. Město se na přestavbu pokusí získat evropské dotace.

***

"Se zpracováním kalamity jsme začali brzo, když ještě byly vysoké ceny kulatiny." František Kořínek ze správy jihlavských lesů

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě