logo Silvarium tisk
{mosimage}Víkendové orkány napáchaly v Krkonoších škody velkého rozsahu. Podle posledních součtů poškodily více než 70 000 m³ dřevní hmoty. Jednotlivé zlomy či vývraty, ale i vývraty na rozsáhlých plochách postihly celé Krkonoše. Nejvíce však byly postiženy východní Krkonoše zejména lesní správy Horní Maršov, Pec pod Sněžkou, Černý Důl a Svoboda nad Úpou.

Práce na likvidaci kalamity započali pracovníci Správy KRNAP již na začátku tohoto týdne. Nyní čekáme na středeční jednání Vlády ČR, která by měla rozhodnout o případném vyhlášení stavu nebezpečí. Toto rozhodnutí by zjednodušilo zadávání prací spojených s likvidací kalamity externím firmám.
O aktuální situaci v KRNAP jednal ředitel Správy Krkonošského národního parku s ministrem životního prostředí. Předmětem jejich jednání byl i okamžitý negativní dopad větrné kalamity na hospodaření Správy KRNAP. Odhad nákladů na zpracování kalamity a obnovu poškozených lesů je více než 33 milionů korun. V dalších letech je však třeba počítat s částkou cca 12 milionů korun ročně na postupnou rekonstrukci lesních porostů.
Správa KRNAP bude nucena v souvislosti se zpracováním živelné pohromy dočasně zakázat vstup do některých částí a možná i omezit provoz některých částí projektu Krkonoše – lyžařský běžecký ráj. V příštích dnech proběhnou jednání se sdružením Krkonoše – svazek měst a obcí a s upravovateli jednotlivých úseků běžeckých tratí ohledně rizik, která mohou návštěvníky v některých úsecích potkat. Návštěvníci hor o případných omezeních budou informováni v terénu instalovanými tabulkami a také na internetových stránkách www.krnap.cz. V případě dlouhodobých omezení také prostřednictvím regionálního tisku.
Větrné kalamity podobného rozsahu postihly Krkonoše v roce 1966, po ní bylo zpracováno asi 400 000 m³ dřeva a v roce 1996, kdy bylo zpracováno 132 tisíc m3. V mezidobí byly krkonošské lesy atakovány pouze lokálními problémy nepřesahující cca 15 000 m³ ročně.Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě