logo Silvarium tisk

Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které dnes zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.

„Minulý týden se k nám dostával studený a vlhký vzduch. Přeháňky se vyskytovaly každý den. Nejčastěji spadlo okolo deseti až 30 milimetrů za týden. Na horách šlo většinou o úhrny i vyšší a dokonce i o sněžení. Nejméně srážek spadlo naopak na jižní Moravě a na závětrné straně Krušných hor," uvedli vědci v komentáři k minulému týdnu.

Míru sucha určují jako poměr aktuální zásoby vody v půdě do jednoho metru proti průměrné zásobě v letech 1961 až 2015. To, že je někde sucho, tak nemusí znamenat, že tam není voda, ale že je jí méně než průměrně v minulosti.

Postižené zatím zůstávají ty oblasti, kde už bylo méně vody celý duben. Jedná se o oblast mezi jižními Čechami (včetně Novohradských hor a Třeboňska) a Vysočinou, s přesahem do jižní části středních Čech, o Liberecký kraj, Podkrkonoší a východní část Jeseníků. Jsou to oblasti, v nichž dříve v březnu odtával sníh a doplňoval vodu. Letos v těchto polohách sníh už v březnu nebyl a brzy probuzená vegetace začala vodu odčerpávat a kvůli vysokým teplotám se i část vody odpařovala. Na jižní Moravě, v Poohří či Polabí je sice vody v absolutním měřítku v půdě méně, ale jedná se o stav, který je pro ně obvyklý.

Tento týden má být na srážky ještě poměrně bohatý. „Nejvíce by jich mělo spadnout do čtvrtka a nejvíce bohatý den na srážky bude středa. Není ani vyloučeno, že se bude vyskytovat větší sněžení. Modely v tomto stále nemají příliš jasno a situace se rychle mění. Nejvíce srážek spadne nad Moravou, a to okolo 20 až 30 milimetrů za týden. Od konce týdne dojde k celkem prudkému oteplení a v neděli mohou být teploty kolem 20 stupňů Celsia a počátkem dalšího týdne i 25," uvedli vědci v komentáři. Jelikož s oteplením ubydou i srážky, přijde opět postupné vysušování. Horší situace se kvůli většímu deficitu srážek očekává v Čechách, lepší na Moravě.

Zemědělci zatím dopady sucha nepociťují, protože pole byla vodou dobře zásobená a na začátku jara měly rostliny vody dostatek. Mnohem více je trápí opakující se noční či ranní mrazy, které hrozí až do pátečního rána.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě