logo Silvarium tisk

Mezinárodní společenství se v pondělí posunulo blíže k uzavření zmírněné dohody a klimatických cílech ze summitu COP28, píše agentura AP. Podle kritiků, mezi něž patří i Evropská unie, však současný návrh není dostačující, je totiž málo razantní v otázce potřeby snížit spotřebu fosilních paliv, píše agentura AFP.

Návrh dohody ponechává zemím volnost při výběru způsobu snižování znečištění z fosilních paliv, aniž by byl stanoven společný cíl pro postupné ukončení těžby ropy, plynu a uhlí. To ovšem vyvolalo nesouhlas mnoha zemí. „Republika Marshallovy ostrovy sem nepřijela podepsat svůj vlastní rozsudek smrti," reagoval podle AFP její ministr přírodních zdrojů a vedoucí delegace John Silk.

Konference by měla skončit dnes, podle agentury AP lze ale očekávat, že se jednání ještě protáhnou, což není v případě těchto konferencí OSN nějak neobvyklé.

Evropská unie považuje nyní existující návrh textu dohody za "nedostatečný", Spojené státy chtějí důraznější formulaci a malé ostrovy sužované stoupající hladinou oceánů volají po jejím úplném odmítnutí, připomínají agentury. Také podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové je ovšem návrh dohody v nynější podobě „zklamáním" .

Některé prvky jsou v současné podobě nepřijatelné," uvedla v Dubaji francouzská ministryně pro energetickou transformaci Agnès Pannierová-Runacherová.

Naopak představitelé Kuvajtu zopakovali, že je pro ně jakákoliv formulace obsahující ukončení používání fosilních paliv nepřijatelná. Takový krok by podle nich měl zásadní dopad na světovou ekonomiku. Snížení emisí považují za důležité, ale mělo by ho být dosaženo pomocí nových technologií, uvedl člen kuvajtské delegace podle agentury Reuters.

Předseda konference a ministr průmyslu Spojených arabských emirátů Sultán Džábir se za zavřenými dveřmi setkává s vedoucími delegací zemí které podepsaly pařížskou klimatickou dohodu. "Učinili jsme pokrok, ale ještě nás čeká dlouhá cesta," řekl médiím. Podle zdroje ze španělského předsednictví v EU diplomaté očekávají, že se jednání protáhnou dlouho do noci.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě