logo Silvarium tisk

Předsednictví klimatické konference COP28 dnes zveřejnilo návrh konečného znění dohody, ve které se v rámci boje s nejhoršími dopady klimatické změny hovoří o odklonu od fosilních paliv. Závěrečné zasedání, na kterém se 198 států pokusí smlouvu po dvou týdnech náročných týdnech vyjednávání schválit, se podle agentury Reuters plánuje na dnešek dopoledne.

Návrh dohody konkrétně vyzývá k "odklonu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky". Zmíněná rovnocennost podle agentury AFP znamená, že různé země budou postupovat různým tempem v závislosti na svých rozvojových potřebách nebo historické odpovědnosti za změnu klimatu.

Pokud zúčastněné státy dohodu přijmou, bude to podle Reuters poprvé za tři desetiletí konání klimatických summitů COP, kdy se státy dohodnou na společném odklonu od ropy, plynu a uhlí, tedy produktů, které v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie.

Předchozí konference přijaly pouze mantinely na snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech, která jsou ale zodpovědná za dvě třetiny vyprodukovaných emisí. Na konferenci COP26 v Glasgow se zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však dosud nikdy nedohodly.

Dnes představený text se nicméně odvrátil od termínu "konec fosilních paliv", podotýká AFP. Po něm volaly některé ambiciózní hlasy, ale byl zamítnut ropnými velmocemi v čele se Saúdskou Arábií.

Fosilní paliva a jejich možný konec byla ústředním tématem letošní konference, která měla skončit v úterý, stala se ale hlavním zdrojem nesouladu mezi zeměmi. Zatímco například státy sdružené v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v předchozích dnech odmítaly postupné, ale úplné zastavení spalování fosilních paliv, Spojené státy, Evropská unie nebo sdružení malých ostrovních států, jejichž území se vlivem klimatické změny pozvolna potápí, návrh kritizovaly jako příliš benevolentní.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě