Zuzana PETRŮ, moderátorka
Obliba single trailů, tedy úzkých přírodních stezek pro horská kola, narůstá. Podle záchranářů na nich ale taky přibývají zranění, ke kterým musejí vyjíždět. Zásahy bývají obtížné, často ve špatně přístupném terénu.
Markéta CHUMCHALOVÁ, redaktorka
Jedovnice na Blanensku, polovina července, dvojice hasičů, leteckých záchranářů, se spouští z vrtulníku na lesní stezku na pomoc zraněnému cyklistovi, který ve velké rychlosti upadl při sjezdu singl trailové trati.
Michaela BOTHOVÁ, mluvčí, ZZS JMK
V tomto případě se tedy budeme bavit, řekněme, pouze o středně těžkých zranění ale můžete to samozřejmě dopadnout i mnohem hůř. Mohou to být těžká zranění hlavy.
Markéta CHUMCHALOVÁ, redaktorka
Na stejné místo, za cyklistou poraněným na více částech těla, mířili i dnes. Pravidla bezpečnosti naopak dobře zná tato dvojice rekreantů.
Jakub Palovčík A Václav GLOS
Držet rozestupy a jezdit v těch správných směrech, a nejezdit mimo traily. A jezdit tak na své možnosti.
Jakub Palovčík A Václav GLOS
Rozhodně nepít alkohol.
Markéta CHUMCHALOVÁ, redaktorka
Ohleduplnost ale chybí řadě milovníků terénu v Tišnově. Tratě si vytváří sami, v Habrové rokli.
Zdeněk GAJDOŠ, referent OŽP, MěÚ Tišnov
Tady vidíme zářez v tom terénu, čili tady je vidět odkopaná zemina, obnažené kořeny toho stromu, a je to vlastně nepovolený terénní zásah, který poškozuje, jak tu půdu, tak les, případně stromy, které to může potom vyvrátit.
Markéta CHUMCHALOVÁ, redaktorka
Cyklisté v lese svépomocí budují i různé překážky z hlíny. Třeba jako je tato nájezdová rampa. Jet na kole se v lese může, ale jen po lesních cestách a značených trasách, v ostatních případech hrozí lidem pokuta. Zakročit chce vedení města, a chránit tak přírodu v údolí i zdraví turistů, kteří les využívají. Místo osadí zákazovými cedulemi.
Jana HLADKÁ, mluvčí, MěÚ Tišnov
Ty podněty ze strany občanů, které upozorňovaly na tuto bohužel nelegální aktivitu, se stupňovaly.
Markéta CHUMCHALOVÁ, redaktorka
V plánu už ale mají trasy náhradní a legální.
Jana HLADKÁ, mluvčí, MěÚ Tišnov
Nalevo je lesní pozemek, který sousedí s obcí Březina, a na protější straně les, který sousedí s obcí Předklášteří.
Markéta CHUMCHALOVÁ, redaktorka
O vybudování tratí teď jednají s jejich správcem. Markéta Chumchalová, Česká televize.
Nebezpečné cyklostezky (ČT 1)
Monitoring médií
- čtvrtek 28. květen 2026
- SVOL zahajuje novou videokampaň o obnově českých nestátních lesů po kůrovcové kalamitě (svol.cz)
- Podvodní prodejci dřeva obírají zákazníky o desítky tisíc. Díky internetu mají žně (drevostavitel.cz)
- Tropické teploty přidělávají středočeským hasičům práci. Za dva týdny zasahovali u 36 požárů (irozhlas.cz)
- V hradeckých lesích hořelo, požár zalarmoval hasiče už po 5. hodině ranní (hradecky.denik.cz)
- Hasiči procvičovali zásah u rozsáhlého požáru lesa (ustinadorlici.cz)
- Drony i američtí instruktoři na Vyškovsku. Unikátní výcvik hasičů ukazuje video (vyskovsky.denik.cz)
- Hasiči pomocí nákladních dronů uklízeli hadice z míst po požáru v Č. Švýcarsku (ČTK)
- Strakovka žije zemědělstvím a Lesy ČR budou u toho (lesycr.cz)
- Den s lesníky Arcibiskupských lesů opět přilákal stovky návštěvníků (TZ ALSOL)
- Velkých dřevostaveb v Česku přibývá. Rostou už i domy s desítkami bytů (novinky.cz)


















