logo Silvarium tisk
Název: Nebezpečný lýkožrout smrkový neboli kůrovec
Zdroj: ČT 1
Datum: 30.07.2007
Autor: Radovan Daněk
Moderátor: Jan Hrubeš
Relace: Večerník


Moderátor
Někteří drobní vlastníci lesů podceňují nebezpečí, že se přemnoží kůrovec. I přes hrozbu vysoké pokuty ani nezačali s likvidací napadených stromů. Ohrožují tak i sousední vlastníky lesů.

Autor
Takhle vypadá lýkožrout smrkový neboli kůrovec. Je to asi 4mm hnědý brouček, který ale dokáže nadělat velkou paseku, a to doslova, například tady nedaleko Petrůvek u Třebíče.

René Doležal, revírník, Lesní správa Třebíč:
Došlo zde k poškození stojících stromů a k vývratu. A to je ideální místo pro napadání kůrovcem.

Aleš Rusek, Lesní správa Třebíč:
Dokáže se velmi rychle rozmnožovat. To znamená když napadne jeden strom, tak laicky můžeme říct, že dokáže z toho stromu a vylétnout tolik kůrovce, který napadne dalších 8 stromů.

Autor
Kůrovcová kalamita zatím v kraji Vysočina nehrozí. Lokálně už ale kůrovec napáchal statisícové škody. Přestože už vypršela zákonná lhůta pro odstranění napadeného dřeva, mnozí vlastníci ještě ani nezačali v lese pracovat.

Aleš Rusek, Lesní správa Třebíč:
Veškeré dříví, které padne, ať už větrem nebo bořivým sněhem, aby to v čas zpracoval a odvezl z lesa pryč, aby ten brouk neměl ideální podmínky vytvořené k tomu dalšímu množení.

Petr Bureš, vedoucí, odbor lesního hospodářství kraje Vysočina:
Problém dělají jen někteří liknaví drobní vlastníci lesů.

Autor
Liknavost v kombinaci s dlouhodobě příznivým suchým počasím může vést až k obávanému přemnožení lesního škůdce a vzniku kalamity. Vlastníkům lesa hrozí až 5 mil. Kč pokuta.

Petr Bureš, vedoucí, odbor lesního hospodářství kraje Vysočina:
A nejen to. Vlastník lesa svým postupem sám sebe ochudí v tom smyslu, že protože napadená dřevní hmota má o třetinu nižší cenu.

Autor
Kůrovcem napadený porost je třeba nejen včas pokácet, ale také rychle zpracovat a odvézt z lesa. Takovéto skládkování poblíž lesního porostu je nepřípustné.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě