logo Silvarium tisk

Název: Nedostatek koní brzdí práce v lese
Zdroj: Žďárský deník
Datum: 24.04.2007
Autor: HANA TONAROVÁ, JITKA KUČEROVÁ
Rubrika: OKOLNÍ OKRESY

 

Staré Ransko/Žďárské vrchy/ Moderní technologie a výkonné stroje v lesnictví ulehčují práci. Ale jsou místa, kde se pracuje stejně jako před desítkami let. Kopcovitý terén, propadliny, kam se těžká technika nedostane, a nastoupit musí koně a kočí. Jenže ani jedněch, ani druhých není dnes dost. Přesto jsou často jedinou nadějí, jak dostat z lesa dřevo blíž cestám. Sedmiletý bílý hřebec Salvyn váží asi devět metráků a kromě práce v lese zvládá táhnout bryčku i zápřah.

Chybí koně i kočí

"U Starého Ranska taháme dvakrát týdně různě dlouhé klády. Nejhorší jsou dvojmetry, u nich je největší nebezpečí úrazu, když se zachytí za pařez," říká kočí Antonín Vráblík. Jako není dnes na práci v lese dostatek koní, není ani dost kočích.
"Dnes máme k ruce řadu technologií, železné koně, lanovky, ale jsou místa a porosty, kde se bez koně neobejdeme. Většinou máme smlouvu s nějakou firmou s koňmi, která však pracuje pro více podnikatelských subjektů," řekl Václav Augustin z Lesního družstva obcí Přibyslav s tím, že pokácené nebo vyvrácené stromy v lese podle zákona zůstat nesmí. Časem navíc ztrácí hodnotu, zapaří se, zmodrají, a to si družstva nemohou dovolit.

Ne každý se hodí

Do lesa se každý kůň nehodí. Musí být mohutný, aby utáhl těžké dřevo a zvládl náročnou práci. "Cvičí se od třech let ve slabém dřevě a musí ho učit zároveň dva lidé. Jeden ho vodí u huby a druhý chodí za koněm," vysvětlil čtyřiačtyřicetiletý kočí, který pochází z Olomoucka a prošel za třicetiletou praxi celou republikou.
"Koně vlastnil můj otec i bratr, a tak jsem se k tomu dostal. Moc kočích ovšem není. Je to těžká a nebezpečná práce, zvlášť pro začátečníka. Já tahal dřevo třeba v Krušných i Orlických horách, v Beskydech nebo na Šumavě," řekl Vráblík. Nejtěžší práce prý byla v Jeseníkách.
Nikdy žádný vážný úraz neměl, ale nebezpečí číhá téměř všude.
Na Žďársku hrozí skály, poblíž Ranských jezírek zase mokřiny a propadliny. Pozor je třeba dát i na koně. Kočí s nimi denně, včetně krmení a ošetřování, stráví až patnáct hodin.

HANA TONAROVÁ, JITKA KUČEROVÁ

Foto - ZVÍŘAT JE NEDOSTATEK. Bílý hřebec Salvyn tahá poblíž Starého Ranska s Antonínem Vráblíkem dřevo dvakrát v týdnu.
Foto - Deník/Hana Tonarová

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě