logo Silvarium tisk

Nejmohutnější strom v lokalitě. Od výšky 96 do cca 220 - 250 cm se větví na několik kosterních větví. V obvodu měří 906,5 cm (ve 35 cm). Úžasný strom. Petr Jiras

Topol černý a jeho kříženci jsou mohutné, relativně krátkověké dřeviny, dorůstající v průměru kmene i přes 2 metry. Mohutnosti topolů si všimli již naši předkové na přelomu 19. a 20. století, kteří uvádějí stromy o obvodu kolem 10 a dokonce až 16 metrů (tento obvod je asi přehnaný). V té době byly topoly populárnější než dnes. V současné době má největší topol mezi památnými stromy obvod 800 cm (Konárovický topol u Starého Kolína). Ten je již pouze skořepinou kmene původního stromu. Na začátku roku 2014 ale bylo zjištěno, že u soutoků Labe s Ohří a Starou Ohří se nachází několik ještě větších stromů.

V současnosti staré topoly kolem řek a potoků dosahují v obvodu většinou do 600 – 630 cm (průměr kmene cca 2 metry). Stromy mající v obvodu nad 660 cm a zejména nad 700 cm jsou již opravdu ojedinělé. Proto jsem byl hodně překvapen, když jsem u soutoku Labe s Ohří a Starou Ohří na začátku roku 2014 narazil i na několik stromů s obvodem nad 8 metrů.

Foto nahoře: Na soutoku Labe a Ohře se kromě Litoměřic nachází i jedna dendrologická zajímavost: rostou zde největší topoly černé v České republice. Strom na snímku nejblíž středu má obvod úctyhodných 701 cm.

Celkově se v této oblasti nachází jeden od 96 cm vícekmenný strom s obvodem 906,5 cm ve 35 cm (nejmohutnější topol oblasti), dva stromy s obvodem nad 8 m (861 a cca 824,5 cm), tři stromy s obvodem těsně nad 7 m, dva stromy s obvodem nad 6 m a další veliké topoly. Kromě topolů zde roste i několik starých vrb a hezkých javorů babyk. Všechny stromy v této oblasti jsou v poměrně dobrém zdravotním stavu. Topolem (černým) s největším obvodem v ČR je tak v současnosti strom s obvodem 861 cm (na fotografiích níže).

Fotky nahoře: Obrovský topol u Staré Ohře. V současné době obvodem největší známý topol černý v České republice - měří 861 cm ve cca 113 cm (nejmenší obvod). Ve výšce cca 2,2 m se jeho kmen dělí na pět kosterních větví. Zajímavý je i tím, že ve spodní části má skrze kmen průhled - mezeru. Tento způsob růstu stromů je velmi zřídkavý a nejspíš spojený s velkými povodněmi v místě růstu stromu.

V blízkosti lokality narazíme i na několik dalších míst s krásnými stromy: Jižně od Terezína (Malá pevnost), mezi Starou Ohří a Ohří se nachází romantická skupina starých topolů mezi starými opuštěnými nejspíš vojenskými objekty (oblast je ale oplocená) a v sousedních Mlékojedech roste topol o obvodu kolem 800 cm. Kromě nich v sousedních Českých Kopistech nalezneme zajímavou lípu, která v roce 2008 vyhrála regionální kolo soutěže Strom roku.

Foto vlevo: Mohutný strom s obvodem 637 cm.

Všechny uvedené stromy nejsou státem chráněné. Návrh na úřední ochranu byl zatím podán na dva největší stromy u soutoků Labe s Ohří a Starou Ohří.

Petr Jiras

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě