logo Silvarium tisk
Název: Němci si na Kyrilla nestěžují
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 25.01.2007
Autor: Zdeněk Valný
Rubrika: názory

V rozhovoru pro úterní vydání HN ředitel Lesů ČR František Koníček nadsadil údaje o škodách, které velký vítr způsobil v sousedních zemích. Vyslovil také obavy z pádu ceny dřeva. Jeho slova kontrastují s tím, jak věcně - bez teatrálního vyhlašování nouzových situací - přistupují k počítání škod například v Bavorsku či Sasku.

Není důvod k obavám
Zatímco management Lesů ČR si láme hlavu, jak se vypořádat s důsledky nevydařených tendrů, kvůli nimž se odstraňování kalamity značně komplikuje, generální ředitel sousedních Bavorských státních lesů (BaySF) Rudolf Freidhager je klidný: "Jsme připraveni takové situace rychle zvládnout." V tiskovém prohlášení navíc veřejnost ubezpečuje, že při práci s přírodou patří polomy ke kalkulovatelným rizikům.
Systém hospodaření BaySFnavíc - na rozdíl od toho, který je nastaven v Lesích ČR - umožňuje prakticky okamžité nasazení vlastních dělníků a techniky. Stejně tak je v Bavorsku možné i podstatně pružnější najímání soukromníků.
Podobnému systému - včetně vlastního obchodu s dřívím - se těší i státní lesy v Sasku. Hendrik Scholz z jejich ředitelství v Pirně k aktuální kalamitě poznamenal: "Není důvod bát se poklesu cen dříví. Kapacity řady velkých pil v SRN jsou využity tak ze 60 - 70 %. O poptávku po dříví obavy nemáme, byť bude horší kvality."

Otázka dne
Protože středoevropský trh s dřívím je propojený, ovlivní vývoj cen v SRN i ceny u nás.
Otázkou dne tedy je, jaký tlak na naše lesníky vyvinou zdejší zpracovatelé a překupníci kalamitního dříví. A jakou roli sehraje krize ve smluvních vztazích Lesů ČR, od níž orkán Kyrill odvedl pozornost.

Autor, lesní inženýr, pracuje v Lesích České republiky


Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě