logo Silvarium tisk
Název: Neprší, hrozba požárů trvá do odvolání
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 07.08.2007
Autor: (reš, ČTK)
Rubrika: Střední MoravaStřední Morava - Až zítra, kdy má začít pršet, by se podle meteorologů mohla zlepšit kritická situace, která je donutila vydat výstrahu varující před hrozbou požárů. Důvodem je teplo a hlavně sucho, které Olomoucký kraj sužuje již od jara. Na nebezpečí upozorňují i hasiči. A přesto si lidé nedávají pozor. Jen o víkendu museli hasiči na střední Moravě zasahovat u jedenácti požárů. V suchu se mají na pozoru i lesníci, pomáhat rybám na některých místech vyrazili i rybáři.
Několik hasičských jednotek zaměstnal v sobotu oheň, který zachvátil budovu v Dolním Újezdu na Přerovsku. "Hořela hospodářská budova ze čtyř částí, dřevníku, chatky, kůlny a včelína. Hasiči na likvidaci požáru nasadili čtyři proudy vody," řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Oheň se rozšířil ze včelína, kde sedmdesátiletý muž vykuřoval včely sirnými knoty. Při hašení požáru utrpěl muž popáleniny a záchranáři jej odvezli do hranické nemocnice.
Teplé počasí a minimum srážek jsou ideální kombinací pro vznik požárů. Na toto nebezpečí upozorňují i meteorologové. "Na většině území České republiky je sucho, ve většině krajů proto hrozí požáry," varuje na svých internetových stránkách Český hydrometeorologický ústav. Situace by se mohla podle odborníků zlepšit zítra, kdy má začít pršet.
Hasiči proto varují, aby lidé ve volné přírodě a v lese nerozdělávali oheň, nevypalovali trávu, nekouřili a nepoužívali přenosné vařiče nebo jiné zdroje otevřeného ohně.
Pokračování na straně B2

Pokračování ze strany B1
Kvůli velkému suchu jsou v pohotovosti i správci lesů, kteří posílili hlídky. Především o víkendech kontrolují nejvíce navštěvovaná místa, ale zakázat turistům vstup do lesů nechtějí.
"Snažíme se, aby naši lidé byli v lesích také o víkendech co nejvíce," řekl ředitel Správy lesů města Olomouce Roman Šimek. Lesáci zatím nezvažují, že by lidem zakázali vstup. Nechtějí je vyhánět a nařízení navíc podle nich nemá velký efekt.
Větší starosti dělají lesákům sazenice, které nezvládly nedostatek vláhy. "Na některých suchých místech jsou ztráty značné. Někde se neuchytilo téměř sto procent sazenic," poznamenal Šimek. Proto budou muset lesáci tato místa znovu osázet. "Chceme to zkusit na podzim, kdy by mohlo být víc srážek než na jaře," dodal Šimek.
Teplé počasí škodí i rybám. Proto rybáři na Přerovsku či Olomoucku začali s okysličováním vody. "Na našich chovných rybnících máme vířidla, která čeří vodu a pomáhají zvyšovat obsah kyslíku v ní, aby ryby neuhynuly," řekl například předseda Českého rybářského svazu v Přerově Vladimír Tiefenbach. S okysličovadly si vypomáhají také rybáři na Olomoucku.

"Na většině území České republiky je sucho, ve většině krajů proto hrozí požáry."
Český hydrometeorologický ústav

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě