logo Silvarium tisk

KAŠPERSKÉ HORY Pravidelné sčítání netopýrů na jejich zimovištích provádějí v těchto dnech přírodovědci na Šumavě a v jejím podhůří. Pravidelně sledují kolem osmi desítek zimovišť, na nichž tráví zimu od desítek až po stovky jedinců. Na tomto území žije 17 druhů netopýrů – od běžných až po vzácné druhy.

„V celé zemi odborníci evidují ještě o osm druhů netopýrů více, všechny jsou přísně chráněné,” řekl zoolog šumavského národního parku Luděk Bufka, který tyto létající savce sleduje už 22 let.

Aby mohli zoologové hovořit o populačních trendech v početnosti a výskytu kolonií netopýrů, potřebují i vzhledem k jejich dlouhověkosti delší pozorování a větší území. V Česku se podle Bufky začali netopýři systematičtěji monitorovat v 50. letech minulého století.

„Dochází k mírnému nárůstu počtu netopýrů nejen v oblasti národního parku, ale prakticky na celé Šumavě včetně jejího podhůří,” řekl.

Zimoviště se obvykle sčítají jedenkrát, výjimečně vícekrát za zimu. Mezi nejobsazenější lokality patří okolí Kašperských Hor a Sušice nebo tunel Schwarzenberského kanálu.

Pro několikaměsíční zimování si netopýři vybírají úkryty se stabilní teplotou a vlhkostí. „Některé druhy dávají přednost podzemním jeskyním, zbytkům starých štol nebo sklepům domů, jiné druhy využívají štěrbiny ve skále či v budovách, další zas preferují dutiny stromů,” popsal zoolog.

Sčítání tak obnáší obejít známá zimoviště a vizuálně netopýry zkontrolovat a spočítat. Přírodovědci nesmějí savce rušit, neplánované probuzení z hibernace by je totiž stálo příliš mnoho energie.

Definitivní výsledky sčítání budou známé až v dubnu. Už teď je ale podle Bufky jasné, že počty netopýrů na území Šumavy stále mírně narůstají. Výjimkou jsou jen některé druhy, například netopýr dlouhouchý. „Letošní teplá zima se projevuje v menší početnosti jedinců některých druhů na hlavních zimovištích, kteří zatím patrně využívají ve větší míře drobné alternativní úkryty,” zjistil Bufka.

Na Šumavě jsou nejpočetněji zastoupeni netopýři velcí, vodní a řasnatí. Přírodovědci díky pozorováním v minulých letech na Šumavě zjistili výrazný nárůst populace vzácného vrápence malého, ojediněle zde objevili i teplomilného netopýra brvitého a zjistili rostoucí počty netopýra parkového a jedinců migrujících z Lotyšska.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě