logo Silvarium tisk
Název: Novohradské hory zůstávají uzavřeny
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 28.05.2007
Autor: MAREK KERLES
Rubrika: Domov

NOVÉ HRADY Čtyři měsíce po lednovém orkánu Kyrill zůstávají Novohradské hory jedinou oblastí v Česku, kde kvůli likvidaci rozsáhlých polomů platí zákaz vstupu do lesů až do konce července. Nařízení, které má chránit turisty před nebezpečím úrazu či střetu s těžkou technikou, se však mnoha majitelům místních hotelů a penzionů nelíbí. Zatímco na Šumavě si podle nich podnikatelé vybojovali, že uzavřené zůstávají pouze některé turistické stezky, v Novohradských horách se prakticky vůbec nemůže do hloubi lesa. "Jestli tady z něčeho žijeme, pak je to cykloturistika. I dlouholetí klienti nám ale nyní odříkají už zamluvené pobyty," řekl LN majitel jednoho z penzionů, který si ale přeje zůstat v anonymitě. Lesníci podle něj ve snaze zbavit se odpovědnosti za jakýkoliv možný úraz, na rozdíl od Šumavy zbytečně uzavřeli všechny lesní stezky, ačkoliv u části z nich to údajně není nutné. "Kdybychom podnikali na Šumavě, politici by nám pomohli. Novohradské hory ale nikoho z politiků bohužel nezajímají," stěžuje si hoteliér. Také další majitelé penzionů považují zákaz vstupu do lesů za příliš přísný. "Kdyby si někdo dal tu práci a skutečně zmapoval stezky, kde už nebezpečí nehrozí, určitě by nebyly uzavřené všechny lesní trasy," říká Jan Románek, majitel penzionu Baronův most.
    Lesníci však kritiku odmítají. Vichřice totiž podle nich právě v Novohradských horách napáchala v poměru k celkové rozloze zřejmě největší škody v celém Česku. Tomu údajně odpovídá i nasazení techniky, která by se mohla střetnout s turisty, případně by turisté mohli přijít k jinému úrazu. Vítr v Novohradských horách polámal nebo vyvrátil stromy o objemu 700 tisíc metrů krychlových. Vichru dokonce podlehla i třetina Žofínského pralesa, nejstarší pralesní rezervace ve střední Evropě. "To jen dokazuje, že tak silnému větru nemohli na mnoha místech odolat ani ryze přírodní porosty, do nichž člověk vůbec nezasahoval," řekl LN vedoucí lesní správy Novohradské Hory Petr Žemlička. Žofínský prales, založený hrabětem Jiřím Buquoyem v roce 1838, totiž tvoří až z 80 % buky, které jsou proti větru mnohem odolnější než smrky.
    Novohradské hory u hranic s Rakouskem patří k přírodně nejzachovalejším oblastem republiky. I když jsou ale lesní stezky zatím uzavřené, mohou cyklisté využít běžné komunikace, na nichž se kvůli nízkému stupni osídlení pohybuje jen minimum aut. Na likvidaci větrné kalamity pracují kromě českých firem i firmy z Irska, Švédska, Estonska a dalších států. Problémem totiž mimo jiné zůstává nejen v Novohradských horách odvoz dřeva z lesů. České dráhy nemají zatím dostatek vagonů a dřevozpracující firmy se zase potýkají s nedostatečnou kapacitou. "Polomového dřeva je totiž po orkánu v celé střední Evropě tolik, že ho zpracovatelé nestačí zpracovávat," řekl LN obchodní ředitel Lesů ČR Bohumil Kos.

Foto popis: Ráj turistů. Mezi nejznámější lákadla Novohradska patří také vodopád v Terezině údolí.
Foto Autor - Foto ČTK - Libor Zavoral

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě