logo Silvarium tisk

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil rozhodnutí o pokutě 100.000 korun pro město Klatovy za poškození stromů při budování lanového centra. Zásah se týkal 11 vzrostlých stromů v parku Mercandinovy sady, konkrétně dubů, jasanů, javoru a lípy. Firma, která lanové centrum pro město zhotovovala, umístila do kmenů šrouby. Rozhodnutí NSS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

„Rozhodnutí ještě neznáme. Až ho dostaneme, tak ho prostudujeme a podle jeho obsahu zareagujeme," řekl místostarosta Klatov Václav Chroust (ODS). Město podle něj nic neporušilo, podobný postup volila i jiná města.

Pokutu v roce 2018 uložila městu Česká inspekce životního prostředí, a to za přestupek podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Loni rozhodnutí potvrdil Městský soud v Praze, podle kterého šlo o poškození dřevin rostoucích mimo les. Narušení kmenů může ovlivnit další růst a vitalitu stromů. Podle soudu se navíc snížila původní společenská funkce dřevin, redukovaných na zábavní atrakci.

Město podalo ještě kasační stížnost, avšak neuspělo. NSS poukázal na to, že existují i šetrnější technologie upevnění, které by stromy natolik neohrozily.

„Argumentuje-li stěžovatel v kasační stížnosti, že smyslem městského parku je jeho užívání obyvateli, a nikoli ochrana vedená cílem oddělit lidi a stromy, stěžovatelův argument o větší atraktivitě parku a zvýšení jeho návštěvnosti může jen stěží obhájit popsané zásahy do kmenů zdravých stromů, které navíc bylo možné provést s využitím jiných, šetrnějších technologií upevnění, které by zdravotní stav stromů nenarušily v takové míře," stojí v rozhodnutí NSS.

Soud se vyjádřil i ke společenské funkci stromů. Zmínil, že dřeviny ovlivňují životní prostředí člověka, přispívají ke snižování prašnosti, tlumení hluku či zlepšování mikroklimatu. Mezi společenské funkce patří také funkce estetická, včetně působení dřevin na krajinu, ale i ráz urbanizovaného prostředí.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě