logo Silvarium tisk

Invazní rostliny u Nových Mlýnů na Břeclavsku začala spásat trojice vodních buvolů. Pomohou tím revitalizovat lokalitu, která je nežádoucími rostlinami postižená. Při dnešním vypouštění buvolů mezi ohradníky o tom informovala řešitelka projektu a vedoucí pracovní skupiny Envirop z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Marie Kotasová Adámková.

Buvoli se pasou u Pouzdřan poblíž soutoku Jihlavy a Svratky. „Budou nám tady revitalizovat lokalitu, která je degradovaná. Je zarostlá různými invazními a expanzivními druhy rostlin, jde o druhy, které se v podstatě nekontrolovatelně šíří, a nemělo by tomu tak být," uvedla Kotasová Adámková.

Daná lokalita má přitom podle ní vysoký potenciál, protože v ní žijí různé velmi vzácně se vyskytující ohrožené druhy obojživelníků, plazů, ptáků či bezobratlých živočichů. „Ale to, že nám celé ty plochy zarůstají nežádoucími druhy rostlin, vede k tomu, že se prostředí stává nehostinným," uvedla vědkyně.

Vodní buvoli jsou podle ní pro revitalizaci dotyčné lokality velice vhodným druhem, protože mají rádi monokulturu rákosu a na rozdíl od jiných druhů hospodářského dobytka mohou pobývat i na hodně podmáčených plochách. „Pomohou nám dát tu lokalitu do pořádku. Potlačit nekontrolovaně se šířící rostliny a v podstatě učinit to prostředí pohostinnější a přívětivější," uvedla vědkyně.

Buvoli budou u Nových Mlýnů zřejmě až do skončení projektu, tedy do konce roku 2029. Už nyní se ale stávají atrakcí, protože lokalita je viditelná i z nedaleké frekventované cyklostezky. Projíždějící cyklisté si tak mohou udělat přestávku a pokochat se pohledem na tato majestátní zvířata.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě