logo Silvarium tisk
Název: O lesy pečují cizinci
Zdroj: Pelhřimovský deník
Datum: 28.05.2007
Autor: (neč)
Rubrika: zpravodajství - okolní okresy

Nasavrky/ V lesích chybí čeští dělníci. Málo kdo z nezaměstnaných vydrží čekat na práci celé měsíce. A v lesích na Chrudimsku se počátkem letošního roku moc nedělo. Když je potřeba zajistit lidi na práci, shánějí se nakonec velice těžko.
"Na mnoha místech j sou pak zaměstnáni místo českých dělníků třeba Ukrajinci nebo dokonce Rumuni. Jsou to vesměs zaměstnanci našich smluvních partnerů. Z lidí, kteří v lese pracují, tvoří dokonce až několik desítek procent," uvádí lesní správce Jan Znojemský z nasavrcké lesní správy.
Cizinci se v lesích nejčastěji starají o potřebnou výsadbu nových stromků, ožínají nepotřebný porost nebo likvidují staré klestí po skončené těžbě dřeva.
"Jde o zdánlivě nepříliš složitou, ba na první pohled velmi jednoduchou práci. I ta se musí dělat správně, což se lidem bez znalosti jazyka těžko vysvětluje. Jiní zase nemají tolik chuti do práce,"dodává správce.
Skupinám zahraničních dělníků ale může někdo těžko stát pořád za zády. I když odborníci v podniku nechybějí, o studium lesnických škol mladí lidé nemají zrovna velký zájem.
Hospodaření v Lesích České republiky se v poslední době ve srovnání s minulými lety, dost podstatně změnilo. Teď je Chrudimsko rozdělené dokonce na šest různých smluvních územních oblastí, pro které jsou vypisována zvláštní výběrová řízení.

(neč)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě