logo Silvarium tisk
Název: Obchod se dřevem se má vrátit pod stát
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 29.03.2007
Autor: JAROSLAV MAŠEK, LUCIE TVARŮŽKOVÁ
Rubrika: Ekonomika


Českému lesnictví hrozí další kalamita. Jiří Holický, prozatímní šéf největšího státního podniku v zemi, Lesů České republiky (LČR), připravuje půdu pro návrat k neprůhlednému systému obchodování se dřevem.
Namísto tržních cen získaných v otevřeném výběrovém řízení chce dřevo v budoucnu prodávat přes státní úředníky. "Chceme zvýšit podíl dřeva, s nímž budeme obchodovat sami. Ponecháme si kontrolu minimálně nad jeho polovinou," řekl Holický v rozhovoru pro MF DNES.

Přibližně 180 státních zaměstnanců, kteří působí u LČR na pozicích obchodníků, tak může dostat do rukou rozhodování nad dřevem za více než deset miliard korun ročně.
    Naposledy se takový systém zkoušel za vládnutí ministra zemědělství Jaroslava Palase, kterému sekundoval tehdejší šéf LČR Vladimír Blahuta.
Jejich úřadování skončilo rozkladem lesního hospodářství, žalobami lesnických firem a důrazným upozorněním Evropské komise na neprůhledné praktiky. Odvětví se posledních pět let potácí ve vleklé krizi.

Soutěžit se bude hlavně o práci v lese Holický chce nový systém prosadit do takzvaných střednědobých tendrů, které rozporcují trh se státním dřevem na příštích tři až pět let. Podnik je hodlá vypsat do konce letošního května, platit by měly od roku 2008.
    Doposud soukromé firmy soutěžily hlavně o komplexní zakázky, které představovaly nejen těžbu a zalesňování státních lesů, ale také prodej samotného dřeva. Právě na tom firmy nejvíce vydělávaly.
    Soukromé společnosti dostaly do správy kus lesa, kde prováděly běžnou údržbu, a společně s tím získaly právo prodávat si předepsané množství dřeva z tohoto území. Státní lesy se už o prodej nemusely starat - jen si pro správu lesa vybraly toho, kdo za dříví nabídl nejlepší cenu.
    Holický se netají tím, že v nových tendrech by se mělo soutěžit hlavně o zakázky na práci, tedy těžbu či zalesňování. Od obchodu se dřevem chce soukromé firmy odříznout. "Chci to příští týden probrat se zástupci lesnických svazů," říká Holický. Soukromým firmám se Holického nápad logicky příliš nelíbí. Tvrdí však, že je to i proto, že se obchod stane méně průhledným a hrozí rozkradení státního dřeva.
    "Museli jsme počkat na pravicovou vládu, abychom se dočkali socializace lesa," říká šéf největší lesnické firmy v zemi CE WOOD Ivan Doubrava.
Pokračování na str. B2

Pokračování ze str. B1
Nelibost soukromých firem nad případnou ztrátou kontroly nad obchodem je pochopitelná.
    Dřevo je na veřejných zakázkách z hlediska ziskovosti nejcennější. Přiřknout pravomoc nad jeho prodejem několika zaměstnancům LČR je velmi nebezpečné. Proč?
O první hrozbě hovoří sám Holický. Jakmile soukromá firma nemůže obchodovat se dřevem, zvýší okamžitě své ceny za nabízené služby. Výtěžek z prodeje dřeva jí totiž částečně kryje náklady na těžbu nebo zalesňování a práce může provést levněji. Lesy ČR by tedy za objednané práce musely velmi pravděpodobně platit více než dnes.
    O druhém nebezpečí hovoří Jan Václavík, místopředseda představenstva firmy Less, která zvítězila v letos zrušených tendrech. "Státní úředník nedokáže dřevo prodat za nejvýhodnější cenu," říká Václavík. Buď mu chybějí znalosti, nebo vůle.
    "Na jednotlivý prodej se nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. Je to pokus dostat se ke státnímu dřevu jinak než průhlednou soutěží," dodává Václavík.
    Jinými slovy: jen obchodník LČR při jednání mezi čtyřma očima určí, kdo a za kolik dřevo získá. Ohodnotí také jeho kvalitu, což má přímý dopad na cenu.
    Lesník Jiří Holický plánuje, že se přihlásí do výběrového řízení na řádného generálního ředitele. Konkurz zatím nebyl vyhlášen.
    Pozice vrchního českého skladníka přitom patří k nejrizikovějším povoláním v zemi.
    Za poslední čtyři roky se na ní vystřídali čtyři muži. Co nový ministr zemědělství, to nový šéf Lesů ČR.
    Proč se politici o státní lesy tolik zajímají? Firma má obrovskou moc a 1,8 miliardy korun nerozděleného zisku. Díky dominantnímu postavení na trhu má v rukou osud řady firem - jen díky její náklonnosti může vyrůst dominantní hráč a jiná společnost skončí.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě