logo Silvarium tisk
Název: Obchodování se dřevem nadále jablkem sváru
Zdroj: Právo
Datum: 24.05.2007
Autor: (ČTK, sp)
Rubrika: Trhy & ekonomika

Státní podnik Lesy ČR zamýšlí do 8. června vypsat střednědobé tendry na práce v lesích

Vlastní zpráva Nejpozději do 8. června chce státní podnik Lesy ČR vypsat nové střednědobé tendry, v nichž by se měly rozdělit práce ve státních lesích od příštího roku. Jak včera řekl generální ředitel Lesů ČR Jiří Holický, podnik nyní počítá se 14denní lhůtou, během níž chce ještě o tendrech a své nové obchodní politice jednat s lesnickými firmami.
    Jejich zástupci záměry Lesů ČR ostře kritizují. Zejména se jim nelíbí, že podnik chce získat větší kontrolu nad lukrativním prodejem dřeva.
    Ministr zemědělství Petr Gandalovič však novou koncepci hospodaření Lesů ČR podporuje. "Respektuji zájmy lesnických firem, ale mým prvořadým úkolem je hájit zájmy lesů ve vlastnictví státu," uvedl. O konečné podobě tendrů je nicméně podle svých slov připraven jednat.
    Podle Holického mají Lesy ČR střednědobá výběrová řízení připravena ve dvou variantách - jako jeden tendr na celém území ČR, nebo v rozdělení na skoro 300 dílčích soutěží. V jednání s lesnickými firmami je prý podnik připraven k ústupkům.
    Jediným kritériem nových střednědobých tendrů má být cena, a to za komplexní lesnické služby v dané části lesa. Tendry se budou držet zákona o zadávání veřejných zakázek. Obchod se dřevem ale nemá být předmětem veřejné zakázky. Lesy ČR hodlají nabídnout prodej 50 procent z vytěženého objemu vítězům tendrů. Zbytek chtějí prodat samy významným partnerům, přes komoditní burzy a prostřednictvím veřejných aukcí. Lesy ČR chtějí změnou obchodní politiky do roku 2010 zvýšit čistý zisk na 2,2 miliardy korun proti loňským zhruba 1,7 miliardy.

Firmy: vznikne velký prostor pro korupci

Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů tvrdí, že záměry Lesů ČR v zadávání zakázek a obchodování se dřevem povedou k dalším sporům a prohloubí krizi v lesnicko-dřevařském odvětví. Připravovaná výběrová řízení na léta 2008 až 2010 obsahují podle konfederace model obchodování s dřevem, který je pro stát spojen s rizikem, že nedosáhne maximálního výnosu. Zároveň ohrožuje zpracovatele, protože může pokřivit trh neúměrným prostorem pro subjektivní zásahy a korupci. Lesnické firmy dále tvrdí, že zmíněné záměry směřují k vytvoření mohutného státního podniku a vytěsňování soukromého podnikání v lesnictví, což je podle nich zásadní obrat v koncepci schválené po roce 1990. Jejich zástupci si také myslí, že navržený model je pro firmy demotivující a předem jim určuje míru zisku v obchodě se dřevem.
    Konfederace požaduje, aby byla nejdříve projednána v odborné diskusi nová koncepce správy státních lesů a z ní pak vycházely tendry. Konfederace podle svých zástupců prezentuje obory zahrnující okolo 50 000 zaměstnanců a vytvářející zhruba sedm procent hrubého domácího produktu ČR.
    Gandalovič naproti tomu soudí, že spor, který podle něj vyvolávají lesnické firmy, se zbytečně dramatizuje, protože charakter obchodu se až tak zásadně nezmění. Státní lesy jsou podle něj národním bohatstvím. Musejí být řádně spravovány a z těžby dosahovat maximálního výnosu. Jak dodal, při porovnání s bavorskými, rakouskými či finskými státními lesy je zhodnocení dřeva ze strany Lesů ČR zatím nízké.

Foto Autor - Ilustrační foto archív

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě