logo Silvarium tisk

Pavla KOSÍKOVÁ, moderátorka
A právě sucho, které podle meteorologů trvá v Česku kvůli změnám klimatu rok od roku déle prodlužuje hasičům období, kdy požáry v přírodě musejí likvidovat. Tématu se dnes věnuje Václav Matoušek. Václave, já tě zdravím. Mají tedy hasiči plán, jak čím dál delší období sucha zvládnout?

Václav MATOUŠEK, redaktor ČT
Pěkný podvečer, já jsem dnes mluvil s ředitelem Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Oldřichem Wolfem a ten mi řekl, že klíčová bude prevence. Hasiči chtějí například veřejnosti vysvětlovat třeba to, že se při pohybu v přírodě lidé musejí chovat opatrněji a zodpovědněji než v minulých letech. Požár v lese, který je měsíce bez vody, může vzniknout třeba i od rozbitého skla. Hasiči chtějí nově také jednat s majiteli některých pozemků, to proto, aby například u lesů nebo travnatých ploch vznikaly tzv. Požární proluky, ty mají zabránit šíření plamenů například na domy. Hned včera odpoledne vyjížděli hasiči na Karlovarsku hned ke dvěma požárům v krajině. V prvním případě šlo o požár traktůrku zahradního při sekání trávy, plameny se potom šířily na okolní porost. V podvečer zase hořelo v lese na Žluticku. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před vznikem požáru potrvá minimálně do neděle.

Pavla KOSÍKOVÁ, moderátorka
Pražská policie prověřuje desítky oznámení od lidí, kteří si přivolali zámečnickou pohotovost, a ta podle nich provedla zcela neprofesionální službu. V některých případech její pracovníci poničili zámek i dveře a k tomu si firma naúčtovala nepřiměřeně vysokou částku. V některých případech to mělo být i víc než 10 000 Kč.

Tomáš SÝKORA, redaktor ČT
Česká obchodní inspekce doporučuje zkontrolovat si reference daného zámečníka a také dopředu si zjistit cenu.

Pavel MATĚJOVSKÝ, zámečník
Když je to přes den, tak to vychází zhruba na 1 500 Kč, v těch nočních hodinách to vychází až z pohotovostním příplatkem do 3000, maximálně, víc ne.

Jan RYBANSKÝ, mluvčí Policie ČR hl. m. Prahy
Všechna toto oznámení prověřujeme pro možné spáchání trestného činu neoprávněné podnikání. V tuto chvíli probíhají standardní úkony trestního řízení, které jsou ze zákona neveřejné.

Rerpotáž najdete zde

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě