logo Silvarium tisk

Mirka Vildová, moderátorka

Lesníci z celé republiky se sešli v bývalých Hraběcích lesích na Žďársku. Představovali způsoby, jakými brání stromy před kůrovcem a klimatickými změnami. Kromě vhodné skladby lesa taky systém detekce brouka z dronových nebo satelitních snímků, ale i další alternativní řešení pro zachování lesních porostů.

Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství

Zde můžeme vidět, že je pouze pár jedinců lýkožrouta smrkového.

Jan Sádovský, redaktor

Kůrovec v českých lesích pomalu ustupuje, lesníci naopak hledají nové postupy, kterými by kalamitou poškozené lesy obnovili.

Constantin Kinský, majitel lesa

Třeba používáme satelitní snímky a umělou inteligenci, abychom identifikovali kůrovec a tím pádem máme 3, 4, 5, 7krát míň kůrovců než u sousedů.

Jan Sádovský, redaktor

Kvůli kombinování dřevin obnovují také lesní školky, kde vysazují hlavně jedle. Ty jsou totiž odolnější vůči klimatickým změnám.

Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství

Za letošních prvních 5 měsíců je teplejší zhruba o 7 stupňů, než běžných průměrných 5 měsíců třeba před 30 lety.

Constantin Kinský, majitel lesa

Smrk, jedle a buk. A ony krásně spolupracují. Tady je budoucnost na 300 let.

Jan Sádovský, redaktor

Lesům pomůže i tzv. probírka, kterou lesníci v lese redukují hustotu stromů. Ty pak mají větší prostor pro zakořenění a v půdě pro ně zbude i více vody. Lesníci ale hledají i alternativnější způsoby. U Jihlavy vysázeli 350 cizokrajných dřevin, mezi nimi třeba sekvojovec obrovský.

Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství

Ve své domovině, což je Severní Amerika, tento strom dorůstá až 100 metrů. Chceme už sem s předstihem vysazovat dřeviny, které budou mít do budoucna šanci na přežití a vytvoří naše lesy.

Jan Sádovský, redaktor

Ještě v loňském roce byla kalamitní těžba způsobená kůrovcem a suchem zhruba pětkrát vyšší než v roce 2014. Letos by se i díky nízkým teplotám a častým dešťům mohla dostat na stejná čísla jako před 10 lety. Jan Sádovský, Česká televize, Vysočina.

ČT 1

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě